KriptoKripto Haberleri

Kripto Paralar Avrupa Komitesi Gündeminde

Google News Abone Ol

Kripto para piyasasında  son günlerde yaşanan dalgalanmalar ABD’den sonra Avrupa Komitesi’nin de gündemini meşgul etmekte. Avrupa komitesi kripto sabit paraların, diğer prestijli paraların yerini almasından korkuyor ve dalgalanmalar önünde prestijli paraları korumak adına güvenlikli tedbirler almak niyetinde.

Çıktığı günden beri ülkeleri bir belirsizlik telaşesine sokan kripto paralarda yaşanan dalgalanmalar, ABD’de olduğu gibi Avrupa Komitesin’ de de etekleri tutuşturdu. AB Komitesi yetkilileri  MİCA(Kripto varlıklar yönetmeliğindeki piyasalar) adıyla bir kripto yasası çıkarmak niyetindeler.  Komite üyeleri hayatın her alanına girmeye başlayan ve istikrarsız gördükleri kripto paraların para piyasalarındaki dengeyi bozacağından, prestijli paraların yerini sarsacağından endişeliler.

Alınacak tedbirler arasında 200 milyon euro’yu aşan bir sabit kripto para ihraçcısına günlük 1 milyon euro sınırı getirilmesi söz konusu. Avrupa komitesi sabit kripto paralara ölçülü yaklaşılması taraftarı.

MİCA ile neler hedefleniyor?

MİCA ile mevcut finansal istikrarı muhafaza etmenin yanı sıra, sabit kripto para rezevlerinin sağlama alınması, kripto para kullanıcılarının güvenli bir ortamda yatırım yapabilmeleri için şeffaf ortam oluşturulması hedefleniyor. Bu sayede kripto para idareleri güzelleştirilmiş olacak ki kripto paralar çeşitlenmiş bir varlık sepetine sahip olmuş olacak.

Kripto Paralardaki dalgalanmalar tartışmaları körüklüyor

Sabit coinlerde yaşanan çakılmalar tartışmaların alevini körüklemiş durumda. ABD Hazine Bakanı’nın dünki finansal istikrar endişeleri açıklamasından sonra Avrupa Komite’sinden tedbir alınması gerekliliği açıklaması geldi.

En büyük sabit kripto paralardan olan USDT‘nin yüzde 2 oranında değer kaybederek 1 dolar sabitliğini kaybetmesi de hali hazırda var olan endişe ve tartışmaların hararetini daha da artırmış durumda.

Yasaklama yok  kısıtlama söz konusu

Şimdilik Avrupa Konseyi’nin gündeminde herhangi bir yasaklama söz konusu değil, alınacak tedbirler kısıtlama boyutunda kalacak. Kripto paraların Avrupa otoritesi altında ölçülü sınıflandırılması öncelikli.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir