Kripto Haberleri

Kripto para şirketlerinin borcu 50 milyar dolara dayandı

Google News Abone Ol

Celsius Network, Terra, Voyager Capital ve Three Arrows Capital başta olmak üzere kripto para birimi endüstrisinde yer alan birçok kuruluş, son birkaç ayda büyük sorunlarla mücadele etmeye çalıştı. Bu şirketlerin de yatırımcılara ve kendilerine verilen kredilere karşılık olan toplam borcu 50 milyar dolardan fazla bir miktara ulaşmış görünüyor. Bu durum birçok yatırımcıyı tedirgin etmeye devam ederken belirsizlik ve korku havasının artmasından endişe edilmekte.

Terra çöküşü ve ardından yaşanan olaylar

Sorunların başında gelen Terra, Mayıs ayında tokenlerinin feci düşüşü nedeniyle yatırım fonlarında 40 milyar dolarlık kayıptan tek başına sorumluydu. Olay, dünya çapında kripto para birimlerinin, özellikle de stablecoin projelerinin daha sıkı düzenlenmesi çağrısında bulunan bir otorite fırtınasına da yol açmış durumda.

Bir ay önce tüm para çekme işlemlerini durduran ve önceki gün iflas başvurusunda bulunan Celsius olarak bilinen kripto para ödünç verme platformu, bilançosunda 1,2 milyar dolarlık bir açık olduğunu ve tüketicilerine toplam 4,7 milyar dolar borçlu olduğunu söyledi.

Yakın zamanda iflas başvurusunda bulunan bir başka kripto para birimi şirketi olan Voyager Digital, 100.000’den fazla alacaklıya sahip ve 1.3 milyar dolar borcu bulunuyor. İki şirketin alacağı eylemlerin bilinmeyen doğası göz önüne alındığında, kanun koyucular, sektör üyeleri ve en önemlisi paralarını geri almak isteyen alacaklılar tarafından yakından incelenmeye devam edecekler. Buradan gelen olumlu veya olumsuz haberlerin de piyasalar üzerinde bir etki yaratması bekleniyor. Olası bir senaryoda şirketlerin tamamen çıkmaza girmesi insanları piyasalara karşı korkutacak ve potansiyel yatırımların azalmasını sağlayacaktır.

Yaşanan olayların ardından Three Arrows Capital’in kurucu ortakları Zhu Su ve Kyle Davies, şirketin milyarlarca dolar borçlu olduğu öfkeli alacaklılarından kaçmış durumda. Bunun ardından da kripto hedge fonunun varlıklarını dondurmak için bir hakim tarafından olağanüstü önlem hareketi onaylandı. Teneo’nun tasfiye müdürüne Su ve Davies’i Three Arrows’da dava etme yetkisi de verilmiş durumda. Bununla birlikte de ikilinin peşine düşülerek fonların bir miktar da olsa kurtarılması hedefleniyor.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir