Metaverse Haberleri

Kripto para piyasalarındaki durum Metaverse’ü zarara uğrattı

Google News Abone Ol

Yatırımcılar, oyuncular ve Metaverse’ü ilk benimseyenler tarafından kullanılan NFT ürünleri, Roblox gibi oyunlarda avatar görünümleri ve sanal koleksiyon ürünleri satın almak için kullanılan kripto para birimleri ile birlikte son zamanlarda rekor seviyelerinden büyük bir düşüş görmüş durumda. Bununla birlikte, Metaverse alanındaki birincil ödeme ve işlem şekli, değerde muazzam dalgalanmalar görmüş olsa da, birçok şirket yatırımlarını sanal sahneye yerleştirme planlarını sürdürüyor.

Kripto paralarda düşüş büyüyor

Kripto paraların amiral gemisi olan Bitcoin, fiyatı geçen ay 20.000 doların altına düştüğünde oldukça konuşuldu. Aralık 2020’den beri lider kripto para birimi tarafından görülmeyen bu seviyeler yatırımcısına büyük bir zarar yaşatmış durumda. Bitcoin fiyatlarının 65.000 dolara yakın olduğu geçtiğimiz yılın Kasım ayından bu yana değerinde %75’ten fazla düşüş yaşandığı göze çarpıyor.

Aynı hikaye, dijital ve fiziksel ürünler satın almak için Decentraland ve The Sandbox gibi merkezi olmayan web3 dünyalarında kullanılabilen popüler Metaverse para birimi Ethereum için de söylenebilir. ETH, geçen ay Ocak 2021’den bu yana görülen en düşük seviye olan 900 doların da altına düştü ve en yüksek seviyesi olan yaklaşık 5.000 dolardan şimdiye kadar %66.7 oranında değer kaybetti.

Bitcoin, yaşanan olumsuzluklara rağmen Cuma günü hafif bir artışla 21.780 dolara kadar çıktı. Haberimiz sırasındaysa, 19.760 dolar seviyesinde bulunuyor. Ethereum ise şu anda 1.072 dolar değerinde ve son beş gün içinde %3.7 oranında düşüş gördü.

Pek çok uzmana göre, bu iki para biriminin fiyatı, korkan yatırımcılar tarafından riskli varlıkların piyasadan daha sert bir şekilde çekilmesi nedeniyle son aylarda son derece hızlı hareket ediyor. Genel kripto para birimi değerleri, artan enflasyon seviyelerine karşı mücadelenin bir parçası olarak Federal Rezerv’in faiz oranlarını yükseltmesinin ardından Haziran ayında keskin bir düşüş gördü.

Web3 geliştiricisi Polygon Studios Metaverse Başkanı Brian Trunzo, “Kripto para birimlerindeki düşüş birkaç faktörün birleşimidir: likidite eksikliği, enflasyon, artan faiz oranları ve genel olarak tüm finansal piyasalardaki düşüş.” şeklinde konuştu ve ekledi:

“Bir yatırım uzmanı olmamama rağmen, ‘kripto çöküşü’ sansasyonel manşetlere yol açsa da, daha geniş varlık piyasasına özgü olmadığı oldukça açık. Bir durgunluk yaklaşırken, yatırımcıların daha güvenli getiriler araması mantıklı olacaktır. Bunun olumlu yanı, sistemdeki gürültüyü ortadan kaldırması ve olumsuzluk yapanların piyasada daha az dikkat dağıtarak bunu yapmasına izin vermesidir.”

Brooklyn, New York merkezli dijital ajans Huge’da GVP ve küresel iş başkanı Holden Bale, kripto para birimlerinin tarihsel olarak volatiliteden adil bir paya sahip olduğunu, ancak yirmi yıldan daha eski olmayan bir finansal inovasyon için nispeten güçlü olduklarını ekledi. “Durgunluk korkularının herhangi bir likit piyasayı geri çekmesi muhtemel ve geçmişte çok fazla spekülasyon yapılan gayrimenkulün aksine, kripto para birimi çok likit, bu nedenle yatırımcılar için kolay. İnsanlar, özellikle ayrıntılı yatırımcılar, ne zaman dışarı çıkacaklar? Bale, BM’ye ise “panik yapıyorlar” dedi.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir