Altcoin HaberleriBitcoin HaberleriBlockchain HaberleriBlockhainEthereum HaberleriKriptoKripto HaberleriLitecoin HaberleriRipple Haberleri

Kripto Para Nedir?

Google News Abone Ol

Kripto para ya da kısaca kripto, servis veya mal almak için kullanılan dijital paralardır. Güvenliği kriptografi yardımıyla sağlanır ve ismi de aslında buradan gelir. İşlemler birçok sayıda bilgisayar bulunan bir ağ üzerinde gerçekleşir. Bu nedenle onaylanmaları için bir bankaya ihtiyaç duymaz. Merkeziyetsiz bir yapıya ulaşmış olur.

Şu anda on binden fazla kripto para bulunmaktadır. Bunların en bilineni ve ilki Bitcoin’dir. Bitcoin’in yanında zamanla bilinirliği arttıran Ethereum, Solana, Litecoin gibi altcoinler bulunur.

En çok bilinen kripto paralardan birkaçı şöyledir.

 1. Bitcoin
 2. Ethereum
 3. BNB
 4. Ripple
 5. Tether
 6. Solana
 7. Cardano
 8. Polkadot
 9. Stellar
 10. USD Coin
 11. Dogecoin
 12. Litecoin

 

Kripto paraların zamanla popülerliğinin artmasının çeşitli sebepleri vardır. Bunlardan en göze çarpanı, kripto paraların geleceğin parası olarak görülmeleri ve zamanla değerlerinin artmasıdır. Ayrıca arkasındaki teknoloji yani Blockchain teknolojisinin sağladığı daha güvenli bir ortama ulaşılabilmesidir. Merkeziyetsiz bir yapıda olması, merkezi yapıda olan bankaların parayı yönetmesinden daha tercih edilebilir bir duruma sokuyor. 

Kripto paraları Binance, Paribu, Coinbase, BtcTurk gibi sitelerden alabilirsiniz.

 

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir