Nedir ?

Kripto para karıştırıcı (Coin Mixer) nedir?

Google News Abone Ol

Kripto para karıştırıcıları (coin mixer), kripto para sahipleri tarafından dijital para birimi işlemlerinde gizliliği ve anonimliği geliştirmek için kullanılan bir hizmettir. Bu, üçüncü şahıslar tarafından sağlanan bir hizmettir ve kripto para yuvarlama olarak da adlandırılabilir.

İnsanlar, özellikle Bitcoin ile ilgili olarak, anonimliklerini artırmaya çalıştıkça, coin mixer kullanma oranları giderek arttı. Bitcoin sahipleri, blockchain analizi, IP adreslerini Bitcoin cüzdanlarına bağlama ve cüzdan adres kümeleme sayesinde mümkün hale gelen kimliklerinin ortaya çıkma olasılığını ortadan kaldırmanın bir yolunu aradılar. Bu da kripto para karıştırıcıları veya coin mixer sistemleri üzerinden sağlanmaktadır.

İlgili Makaleler

Kripto para karıştırıcı (coin mixer) nasıl çalışır?

Kripto para karıştırıcıları, hizmetin aldığı tokenlerin geçmişini gizlemesine izin veren bir algoritma kullanır. Karıştırıcı paraları aldığında, onları küçük bir miktar ile birlikte çok sayıda farklı adrese gönderir. Bu süreç, diğer birçok farklı işlem sayesinde kripto varlıkları “karıştırdıkları” için onlar adını da buradan almıştır.

Bu olaydan sonra Bitcoin‘in gerçek geçmişini ve sahibini bilmek neredeyse imkansız olacaktır. İşlemde kullanılan adresler genellikle sistemin kendisine aittir. Kripto paranın geçmişini daha da gizlemek için karıştırıcı işlemi birkaç kez tekrarlayabilir. Ek olarak, bazı karıştırıcılar, işlemin devam etmesine izin vermek için işlem gecikme seçeneği de sunar.

İşlem tamamlandıktan sonra, teslimat hizmeti önceden ayarlanmış bir adrese, “temiz” ve anonim bir para şeklinde yapılacaktır. Bu, gönderici tarafından orijinal olarak kullanılan veya müşteri tarafından belirtilen başka bir adres olabilir. Bu hizmetler genellikle karıştırılacak toplam para miktarının yüzde bir ila üçü arasında bir ücret alır. Bu tür hizmetlere örnek olarak, Bitcoin Mixer, Helix ve Bitcoin Blender verilebilir. Bu hizmetlerden bazıları Dark Web’de mevcuttur ve Helix gibi platformlar yalnızca bir Tor tarayıcı aracılığıyla erişilebilir. Ek olarak, gerekli gecikme uzunluğunu ayarlamak mümkündür. Ancak, bu hizmet sağlayıcılardan yalnızca ikisinin hizmeti kullanan kullanıcılar için garanti kartları sağladığını ve buna rağmen ürünlerinizi merkezi bir hizmete gönderdiğinizi ve bu da işleminizin riskini artırdığını belirtmek önemlidir.

Kripto paraları karıştırmanın avantajları ve dezavantajları

Kripto para karıştırıcılar, yüksek kripto para birimine sahip kişiler arasında popülerdir. Muhtemelen halkın büyük zenginliklerini öğrenmesini engellemenin bir yolunu aramaktadırlar. Büyük miktarlarda işlemlere devam ettiği için blok zinciri üzerinden adresin içeriğinin belirlenmesi elbette mümkün. Bu bir güvenlik riskidir çünkü bilgisayar korsanları, kripto paraları çalmak amacıyla adresin sahibini hedef almak için bu bilgileri kullanabilir. Bitcoin mixer kullanmak, kullanıcıların bu durumdan kaçınmasına yardımcı olabilir.

Ayrıca, kripto para karıştırıcıları veya İngilizce olarak “Cryptocurrency tumbler” olarak bilinen sistemler, kripto para birimlerinin yaratıldığı mahremiyet duygusuna sadık kalmak isteyen insanlar için çok popülerdir. Mikserlerle ilgili en büyük sorun ise hırsızlık riskidir. Hizmete erişmek için kullanıcının dijital para birimini hizmet sağlayıcıya göndermesi gerekir. Bu riskli bir durumdur çünkü sağlayıcı silinen öğeleri beklendiği gibi iade etmezse hiçbir şey yapılamaz. Bu da, söz konusu hizmetlerin kullanıcıları için büyük bir sorundur.

Bazı durumlarda, hizmetler için alınan ücretler de bir sorundur. İşlemde kullanılacak Bitcoin veya altcoin miktarı arttıkça ücretler büyük paralara denk gelebilir.

Son olarak, kripto para karıştırıcıları kullanmak istiyorsanız, olası hırsızlık ve yüksek ücret durumlarıyla birlikte artan finansal gizliliğin faydalarını göz önünde bulundurarak bir sonuç elde edebilirsiniz.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir