Nedir ?

Kripto para borsası nedir, ne işe yarar?

Google News Abone Ol

Her geçen gün sektörün biraz daha büyümesiyle birlikte kripto para borsası nedir ve kripto para borsaları ne işe yarar soruları giderek artıyor. Bizler de sizin için bu soruları yanıtlandırdık. İşte kripto para borsaları hakkında merak edilenler…

Kripto para borsası nedir?

kripto para borsasiKripto para borsaları, dijital ve fiat para birimleri de dahil olmak üzere çeşitli varlıklar için kripto para alım satımını kolaylaştıran platformlardır. Kripto para borsaları esasen alıcı ve satıcı arasında aracı görevi görür ve komisyonlar ve işlem maliyetleri yoluyla para kazanabilir.

İlgili Makaleler

Normal bir kripto para birimi borsasında, 100 dolar değerindeki Bitcoin, eşdeğeri ile takas edilebilir ve bunun tersi de mümkündür. Aynı şekilde, 100 dolarlık Bitcoin varlıklarınızı, aynı değerdeki Ethereum ile de takas edebilirsiniz. Bu noktada kripto para borsaları tarafından desteklenen herhangi bir işlem çifti kullanılabilir.

Merkezi ve merkezi olmayan kripto para borsaları

Kripto para borsaları, alıcı ve satıcı arasında üçüncü taraf olarak hareket eder. Tek bir şirket tarafından işletilip kontrol edildikleri için, merkezileştirilmiş değişim daha fazla güvenilirlik sunar. Tüm kripto işlemlerinin yaklaşık %99’u merkezi borsalardan geçer. Bazı merkezi kripto para borsaları şu şekilde listelenebilir:

 • Coinbase
 • BtcTurk
 • Kraken
 • Gemini
 • Binance

Merkezi olmayan kripto para borsaları (DEX), kullanıcıların üçüncü bir tarafa veya aracıya ihtiyaç duymadan eşler arası işlemler gerçekleştirmesine olanak tanır. Merkezi borsalarla ilgili bazı sorunlar nedeniyle, bazı kullanıcılar merkezi olmayan borsaları tercih etmektedir. Bununla birlikte, merkezi olmayan borsalar, kripto para satışları için fiat para birimine çevirme ve banka hesabına aktarma noktasında işleri zora sokabilir. Merkezi olmayan kripto para borsalarına örnekler:

Merkezi kripto para borsalarının avantajları

1. Kullanıcı dostu
Merkezi kripto para borsaları, yeni yatırımcılara kripto para birimlerinde ticaret ve yatırım yapmak için iyi bilinen ve dostane bir yol sunar. Karmaşık olabilen kripto cüzdanları ve eşler arası işlemlerin kullanımının aksine, merkezi borsa kullanıcıları hesaplarına giriş yapabilir, hesap bakiyelerini görüntüleyebilir ve uygulamalar ve web siteleri aracılığıyla işlemlerine rahatlıkla erişebilir.

2. Güvenilir
Merkezi borsalar, işlemler ve ticaret söz konusu olduğunda ek bir güvenlik ve güvenilirlik katmanı sunar. Gelişmiş bir merkezi platform aracılığıyla işlemi basitleştirebilir ve çok daha pratik bir şekilde kripto para ticareti yapabilirsiniz.

Merkezi kripto para borsalarının dezavantajları

1. Bilgisayar korsanlığı riski
merkezi olmayan kripto borsalari dezavantajlar

Merkezi borsalar, müşterilerinin varlıklarından sorumlu olan şirketler tarafından yönetilir. Büyük borsalarda genellikle milyarlarca dolarlık Bitcoin bulunur ve bu da onları bilgisayar korsanları ve hırsızlar için bir hedef haline getirir. Böyle bir olaya örnek olarak, binlerce Bitcoin çalındığı bilinen ve döneminin en büyük kripto para borsalarından biri olan Mt.Gox verilebilir.

2. İşlem ücreti
Eşler arası işlemlerin aksine, merkezi borsalar genellikle hizmetleri ve kolaylıkları için yüksek işlem maliyetleri talep eder; bu, büyük hacimli işlem yaparken daha rahatsız edici seviyelere ulaşabilir.

Merkezi olmayan kripto borsalarının avantajları

1. Bilgisayar korsanlığı riskinin azalması
Merkezi olmayan borsaların kullanıcıları, varlıklarını üçüncü bir tarafa devretmek zorunda değildir. Bu nedenle, şirket veya kuruluş, doğrudan bir bilgisayar korsanlığı riski altında değildir. Kullanıcılar, bu sayede bilgisayar korsanlığı ve hırsızlığa karşı daha fazla güvenli bir konumda olabilirler.

2. Piyasa manipülasyonunun önlenmesi
Kripto para birimlerinin eşler arası doğası nedeniyle, merkezi olmayan borsalar piyasa manipülasyonunu önler, kullanıcıları kalpazanlıktan ve kara para aklamadan korur.

3. Anonimlik
Merkezi olmayan borsalar, kullanıcılara gizlilik ve anonimliği ihlal eden müşterini tanı (KYC) formlarını doldurmasını gerektirmez. Bu nedenle de merkezi bir borsaya göre daha anonim şekilde kripto para ticareti gerçekleştirilmesine imkan tanır.

Merkezi olmayan kripto borsalarının dezavantajları

1. Karmaşıklık
Merkezi olmayan borsaların kullanıcıları kripto para birimlerindeki anahtarları ve şifreleri hatırlamalıdır, aksi takdirde varlıkları sonsuza kadar kaybolur ve asla geri yüklenemez. Daha basit ve daha kullanıcı dostu bir süreç sağlayan merkezi borsaların aksine, kullanıcının platformu ve süreci öğrenmesini ve aşina olmasını gerektirirler.

2. Fiat paraların olmaması

Merkezi olmayan borsalar, dijital para birimleri için fiat para birimlerinin ticaretine izin vermez, bu da onları halihazırda kripto para birimi olmayan kullanıcılar için daha az kullanışlı hale getirmektedir. Şu anda bazı merkezi olmayan kripto para borsaları kendi fiat paraya sabit token birimini çıkarmaya hazırlanıyor. Ancak, süreç daha çok yeni olduğu için bu konu onlar için bir dezavantaj olmaya devam ediyor.

 

3. Likidite ile mücadele
Kripto işlemlerinin yaklaşık %99’u, ticaret hacminin çoğundan sorumlu olduklarını gösteren merkezi borsalar tarafından kolaylaştırılmaktadır. Merkezi olmayan borsalar da, genellikle likiditeden yoksundurlar ve işlem hacimleri düşük olduğunda yatırımcılar alıcı ve satıcı bulmakta zorlanabilirler.

En iyi 10 merkezi kripto para borsası

Listede bulunan şirketler, trafik, likidite ve ticaret hacimlerine göre en iyi 10 merkezi kripto para borsasıdır.
 1. Binance Global
 2. FTX
 3. Coinbase (Pro)
 4. Kraken
 5. KuCoin
 6. Gate.io
 7. Huobi Global
 8. Bitfinex
 9. Gemini
 10. Binance US

En iyi 10 merkezi olmayan kripto para borsası

Aşağıdaki platformlar, en iyi 10 merkezi olmayan kripto para borsasıdır.

 1. Uniswap (V3)
 2. dYdX
 3. PancakeSwap (V2)
 4. Kine Protocol
 5. Honeyswap
 6. ApolloX DEX
 7. Curve Finance
 8. DODO (BSC)
 9. Uniswap (V2)
 10. Biswap

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir