KriptoKripto Haberleri

Amerika, yeni kripto ATM dolandırıcılığı hakkında genel bir uyarı yayınladı!

Google News Abone Ol

Amerika Birleşik Devletleri Federal Ticaret Komisyonu, kripto para birimlerini içeren bir dolandırıcılığın yeni bir versiyonuna ilişkin bir uyarı yayınladı. Dolandırıcılığın üç temel bileşenden oluşuyordu. Bir taklitçi, bir QR kodu ve kurbanların para göndermeye yönlendirileceği bir kripto ATM’si.

FTC’ye göre dolandırıcılar; kamu görevlileri, kolluk kuvvetleri veya yerel kamu hizmeti şirketlerinin çalışanları gibi görünüyor. Dolandırıcılar ayrıca flört uygulamalarını kullanarak kurbanlarına ulaşıyor.

Dolandırma nasıl başlarsa başlasın, her zaman dolandırıcının para istemesiyle sonuçlanır. Kullanıcı oyuna kanarsa, dolandırıcı onlara biraz nakit çekmelerini ve bir kripto ATM’sine gitmelerini söyler. Bundan sonra, ATM’den kripto satın almak isterler. Burada QR kodu devreye giriyor. Cüzdan adreslerinin QR kodunu kurbanla paylaşırlar. Bu nedenle, kurban kodu taradığında, satın alınan kripto varlıkları dolandırıcının hesabına aktarılır.

FTC’nin Tüketici ve İşletme Eğitimi Bölümü’nden Cristina Miranda şunları söylüyor:

İşte bilmeniz gereken en önemli şey: hükümetten, kolluk kuvvetlerinden, kamu hizmeti şirketinden veya ödül organizatöründen hiç kimse size onlara kripto para birimi ile ödeme yapmanızı söylemeyecektir. Biri yaparsa, her seferinde bir aldatmacadır.

Bir kripto suç raporu, 2021’de dünya çapında dolandırıcılık kurbanlarından 7,7 milyar dolar değerinde kripto çalındığını gösteriyor. Rakam, 2020’ye göre %81’lik bir artışı ortaya koyuyor.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir