Blockchain HaberleriBlockhainKriptoKripto Haberleri

Kosova Kripto Madenciliğini Durdurdu!

Geçtiğimiz haftalarda tasarruf politikaları sebebiyle Bitcoin madenciliğini durdurma kararından sonra,Kosova Ekonomi Bakanı, komitenin tavsiyesi üzerine kripto madenciliğini durdurmaya karar verdi.

Google News Abone Ol

Kosova hükümeti, kış mevsiminde yaşanan enerji sıkıntıları nedeniyle kripto madenciliğini durdurma kararı aldı.

Yerel basın kuruluşu Gazeta Express’in yayınladığı rapora göre, Kosova Ekonomi Bakanı Artane Rizvanolli, Teknik Komite’nin “Enerji Tedariği için Acil Durum Tedbirleri” kapsamında verdiği tavsiye üzerine kripto madenciliğini durdurma kararı aldı.

Bu karar, Kosova’nın elektrik arzının öngörülen seviyenin altına düşmesinden sonra alındı. Ayrıca elektriğin yoğun kullanıldığı zamanlarda, ara ara kesintiler de uygulanmaya başlandı.

Rizvanolli’ye göre hükümet, bu sıkıntılı duruma çözüm bulmak için acil enerji tedarik stratejilerinin değerlendirilmesini yapacak bir teknik komite kurulmasına karar verdi. Hükümet, komitenin geçen haftaki tavsiyelerine göre hareket ederek, Kosova’da kripto madenciliğini durdurmak da dahil olmak üzere bir dizi acil önlem almaya karar verdi.

Bununla birlikte Rizvanolli, kripto para birimlerinin üretimini durdurmak için kolluk kuvvetlerinin harekete geçmeye hazır olduğunu belirtti. Ayrıca bu tür işlemlerin gerçekleştirildiği yerleri belirlemek için de harekete geçeceklerini söyledi ve ekledi:

“Bu önlemleri, Kosova Cumhuriyeti vatandaşları daha fazla sıkıntı çekmeden enerji krizinin üstesinden gelebilmek ve enerji iletim veya dağıtım kapasitelerinde yaşanacak herhangi bir sıkıntı veya bunlara benzer beklenmedik durumlar karşısında hazırlıklı olmak için ele alıyoruz.”

Ülkenin enerjide dışa bağımlı olması ve ithal gelen enerjinin fahiş fiyatlara mal olmasından dolayı, Kosova’nın enerji dağıtım firması KEDS, ülke genelinde elektrik kesintilerinin uygulanacağını 22 Aralık’ta duyurdu. Bitcoin madenciliğinin çok fazla güç tükettiği herkesçe biliniyor. Hatta yakın tarihli bir rapora göre Bitcoin’in tükettiği enerjinin, Google ve Facebook’un tükettiği enerjinin toplamından sekiz kat daha fazla olduğu iddia ediliyor.

İran ve Kazakistan’ın da dahil olduğu birçok ülke, son aylarda, madencilikten dolayı meydana gelen elektrik kesintileri ile ilgili endişelerini dile getirdi.

Bu arada, Çinli madenciler eylül ayında açıklanan kripto yasaklarından sonra madencilik yapanların sayısı giderek azalmaya başladı. Tayland’da bireysel kripto para madenciliği ve Çin’deki bu yasaktan yararlanıyor gibi görünüyor. Taylandlı girişimciler ve kurumsal kripto para işletmeleri, Çinli madencilerin madencilik ekipmanlarını çok daha ucuza satmasından faydalanıyor.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir