Altcoin HaberleriBitcoin HaberleriBlockchain HaberleriKriptoKripto Haberleri

Kolombiya, kripto sayesinde vergi kaçakçılığını bastırıyor!

Google News Abone Ol

Bogota’da, kripto para biriminin benimsenmesi şiddetle devam ediyor. Kolombiya’nın vergi dairesi DIAN yetişmeye başladı. Kripto para vergisinden kaçınanlara karşı kamçıyı kırmak için “özel önlemler” almayı hedefliyor.

Cuma günü yayınlanan bir açıklamada DIAN, kripto para birimi alanını daha iyi düzenlemeye ve daha “dürüst” bir Kolombiya için çalışmaya çalışacağını belirtti. Açıklama, Bitcoin (BTC) ve kripto para kullanımının dünya çapında arttığını kabul ediyor:

“Şu anda, kripto varlıkları ile operasyonlar dünya çapında bir gerçeklik ve sanal para birimleri veya kripto para birimleri olarak adlandırılanların kullanımındaki patlama ile DIAN, onlarla operasyon yürüten vergi mükelleflerini kontrol etmeyi amaçlayan eylemler başlattı.”

Gerçekte, DIAN, “ihmal edilen” veya “yanlış” vergi mükellefleri için bir vergi kontrolü oluşturacak bir çerçeve oluşturmak istemektedir. Buna kripto operasyonlarından elde edilen geliri kaydetmeyen veya hatalı kripto para birimi faaliyetleri kaydeden Kolombiya vatandaşları da dahildir.

Kolombiya, Latin Amerika’da sürekli olarak en aktif ikinci Bitcoin ticaret ülkesidir.

Kolombiya, Bitcoin ve kripto kabulü için giderek daha aktif bir ülke olduğundan, bu biraz şaşırtıcı geliyor. Dünya genelinde eşler arası BTC ticaretini takip eden bir çevrimiçi hizmet olan Usefultulips.org’a göre Kolombiya, Latin Amerika’da sürekli olarak en aktif ikinci Bitcoin ticaret ülkesidir.

Bu arada, Coinmap’te yapılan bir arama, ülke genelinde Bitcoin hizmetleri için yüzlerce tüccar ve ATM’yi gösteriyor. Gerçekten de Venezüella gazetesi El Nacional’a göre Kolombiya’da 687 Bitcoin dostu perakendeci var.

colombia

Sert kripto özgürlükçüleri, alanı düzenlemeye çalışan vergi makamlarına gözlerini devirebilirken, hareket aslında daha fazla kripto benimsemesi için cesaret verici olabilir. Son haberler ve DIAN’ın düzenlemeye yaklaşımı, Kolombiya kurumlarının aslında kriptoya ısındığını gösteriyor.

Şu anda, Kolombiya yasaları, finansal kurumlarının kripto para birimi operasyonlarını korumasını, yatırım yapmasını, aracılık etmesini veya yönetmesini yasaklıyor. Bununla birlikte, Kolombiya vatandaşları yatırım yapabilir ve bazı eski finans kurumları, “Güney Amerika’ya açılan kapı” olarak bilinen ülkede kripto para birimlerinin daha fazla benimsenmesinin yolunu açıyor.

Winklevoss, kripto varlığı ticareti yapmaları için rakip bir banka olan Bancolombia ile ortaklık kurdu

Geçen yılın Mart ayında, Kolombiya’nın en eski bankalarından biri olan Banco de Bogotá, düzenleyici bir sanal alan projesinin parçası olarak kripto ile ilgili hizmetleri keşfedeceğini açıklayarak yerleşikleri şaşırttı. Winklevoss ikizlerinin Gemini ticaret şirketi, o zamandan beri müşterilerin dört kripto varlığı ticareti yapmaları için rakip bir banka olan Bancolombia ile ortaklık kurdu: Bitcoin, Ether (ETH), Litecoin (LTC) ve Bitcoin Cash (BCH).

Kolombiya hükümeti, Eylül 2021’de gençlere borsaya ve kripto para birimlerine nasıl yatırım yapacaklarını öğreten bir oyun başlatarak kriptoya rıza gösteriyor gibi görünüyor.

Bununla birlikte, Kolombiya’nın Bitcoin’i yasal ihale olarak kabul eden bir sonraki Latin Amerika ülkesi olabileceği sonucuna varmadan önce, DIAN’ın çabalarının sadece vergi kaçakçılığıyla mücadele girişimi olduğunu anlayın.

Ülkenin böyle bir hareketin gerçekleşebilmesi için kullanıcı sayılarını, ticaret hacimlerini artırması ve daha fazla hükümet bakanını kazanması gerekecek.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir