Nedir ?

Kimlik avı saldırısı nedir ve nasıl korunabiliriz?

Google News Abone Ol

Kripto para sektörünün her geçen gün büyümesiyle birlikte kimlik avı saldırısı terimini daha çok duyar bir hale geldik. Yatırımcıların ve bu sektörde olan herkesin korkulu rüyası olan bu saldırılar milyonlarca dolarlık kayıplarla sonuçlanabilmektedir. Bu yüzden de kimlik avı saldırısını doğru bir şekilde öğrenmeli ve bunlara karşı nasıl korunabileceğinizi anlamalısınız. Peki nedir bu kimlik avı saldırısı ve nasıl korunabiliriz? İşte detaylar…

Kimlik avı saldırıları nedir?

Kimlik avı saldırıları, bir bilgisayar korsanının herhangi bir kripto para yatırımcısının varlıklarını ele geçirme amacıyla kurgulanan saldırılardır. Bu saldırılar çoğu zaman nokta atışı olarak bir kişiyi dolandırma amaçlı olmazken genelde mail ve sosyal medya üzerinden saldırılar gerçekleştirilir. Kullanıcıların özellikle dalgın olduğu dönemlerde kurban olabileceği bu saldırı ve hack türünde kurbanlar, bilgilerini doğrudan bilgisayar korsanına aktarmış olurlar. Böyle bir durumda da bilgisayar korsanı veya grup tarafından bilgileriniz anında değiştirilebilir. Bununla birlikte hesabınıza olan erişiminiz en azından bir süre kesilir ve siz hesabınızı geri alana kadar genelde içi boşaltılmış olur. Bu noktada cüzdanınızın kabarıklığına bağlı olarak kaybınız da artacaktır.

İlgili Makaleler

Kripto para sektöründe yatırım yapmak ve ticaret hamlelerinde bulunmak yerine bazı kötü amaçlı kişiler başkalarının varlıklarına göz dikebilir. Genel olarak bilgisayarı ve interneti kötü amaçlı kullanan kişilerce yapılan bu saldırıların boyutu her yıl artarken, sadece 2022 yılında bu güne kadar on milyonlarca doların kimlik avı saldırıları sonucunda çalındığı biliniyor. Bu yüzden de kullanıcılar bu tarz saldırılara karşı her zaman dikkatli olmalıdırlar.

 Kimlik avı saldırısı nasıl anlaşılır?

Bir kimlik avı saldırısını anlamak için en dikkat edilmesi gereken nokta gelen mesajın orijinal kaynaktan olup olmadığına göz atmaktır. Yapılan saldırılarda genel olarak kripto para projesine benzer bir alan adı kullanılır ve kullanıcıların göz yanılmasından yararlanılır. Bir anlık dalgınlık sonucu kimlik ve hesap bilgilerini korsanlara aktaran kişiler de tuzağa düşmüş olur ve varlıklarını kaptırır.

kimlik avı saldırısı

Günümüzde kimlik avı saldırıları sadece kullanıcıların değil platformların da büyük bir sorumluluğunu kapsar. Platformlar bünyesindeki bilgileri korsanlara kaptırmamak için güvenilir bir siber güvenliğe sahip olmalıdırlar. Aksi bir taktirde üyelerin mail bilgileri veya doğrudan hesap bilgileri kötü niyetli kişilerin eline geçebilir. Böyle bir durumda da kişilere sanki orijinal web adresinden geliyormuş gibi sahte e-posta mesajları gönderilecektir. Kişilerin kimlik ve üyelik bilgilerini ele geçirmek amacıyla atılan bu e-postalar her zaman spam filtresine takılmaz. Bu durum çok daha risklidir ve pek de deneyimi olmayan kullanıcılar dolandırıcılardan gelen sahte mesajlara kanabilirler. Bu noktada hatırlanması gereken şey ise platformların çoğu zaman ücretsiz hediyeler ve kripto paralar dağıtmıyor olmasıdır. Bunun için duyuruların tüm sosyal medya kanallarından yapıldığını teyit etmeniz gerekir. Aksi bir taktirde korsanlar tarafından oluşturulan ve gerçek siteyi taklit eden sahte siteye giriş yapabilir ve birikiminizi kaybedebilirsiniz.

Bu saldırılardan nasıl korunabilirsiniz?

Bu tarz saldırılardan korunmanın en iyi yollarından biri bilgisayarınızda veya telefonunuzda bir antivirüs programı kullanmanızdır. Güvenilir bir antivirüs programı çoğu zaman sizleri bu tarz sahte mesajlardan korur. Bunun dışında yapılabilecek en iyi şeylerden biri de her platform için farklı bir mail adresi kullanmaktır. En azından finansal varlıklarınızın bulunduğu platformlar için bunu yapmak sizlere büyük bir avantaj sağlayacaktır. Bu şekilde herhangi bir mail adresiniz açığa çıksa bile en azından diğer platformlara karşı ekstra koruma durumunda kalmaya devam edebilirsiniz.

Son olarak kimlik avı saldırılarından korunmanın en iyi yolunun dikkatli olmak olduğunu hatırlatmamız gerekiyor. İnternette gördüğünüz her şeye inanmamalı ve özellikle de bedava Bitcoin veya kripto para kampanyalarından uzak durmalısınız. Özellikle son dönemlerde YouTube üzerinde hack yoluyla ele geçirilen kanallardan sahte canlı yayınlar açılabiliyor. Bu yayınlarda da katılan kişilere bu güne özel yolladıkları kripto varlığını anında katlayarak iade etme sözü verilmekte. Artık klasik bir yöntem olsa da günümüzde hala bu tarz tuzaklara kananlar olabiliyor. Bu noktada her zaman için uyanık olmalısınız.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir