Altcoin HaberleriBitcoin HaberleriBlockchain HaberleriKriptoKripto Haberleri

Katar, Dijital Para ve Dijital Banka Başlatmayı Düşünürken Dokuz Ülke Halihazırda Kendi Parasına Sahip!

Bitcoin (BTC) gibi özel sanal para birimlerinin popülaritesi ve takipçileri artmasına rağmen, genellikle özel kripto para birimlerinin antitezi olarak kabul edilen devlet destekli CBDC'ler hızla hızlanıyor. Atlantik Konseyi'nden alınan verilere göre, Haziran 2019 itibariyle 87 ülke şu anda kendi dijital para birimini geliştiriyor ve yalnızca 14'ü pilot aşamayı tamamladı. Dokuz ülke halihazırda bir CBDC uyguladı.

Google News Abone Ol

Katar Merkez Bankası’nın (QCB) dijital para birimi başlatma ve dijital banka lisansları verme olasılığını araştırdığı bildiriliyor.

QCB’deki fintech bölümünün başkanı Alanood Abdullah Al Muftah’a göre, merkez bankasının yakında bir dizi fintech dikeyine odaklanması için bir yön belirlemesi bekleniyor.

QatarCentralBankOffice scaled

Piyasa, Dijital Para Birimine Doğru İlerliyor!

Al Muftah, QCB’nin Katar’ın bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) kurup kuramayacağını da belirleyeceğini kaydetti:

“Her merkez bankası, küresel pazardaki artan önemini göz önünde bulundurarak dijital bankaları incelemelidir. Piyasanın dijital para birimine doğru ilerlediğini de görüyoruz. Ancak, dijital para birimimizi başlatmak için hala araştırılmalar yapılır. “

Al Muftah, Katar’ın düzenleyici sanal alanı hakkında yorum yaparken, ödemeler sektöründeki üç firmanın şu anda merkez bankası ile çözümleri test ettiğini söyledi. Ayrıca, QCB’nin düzenleyici sanal alanı kullanmakla ilgilenen diğer firmaları düşündüğünü belirtti.

Düzenleyici sanal alan, fintech firmalarının hızlandırılmış bir yetkilendirme sürecinden ve denetleyici izlemeden yararlanırken gerçek dünya ortamında yeni ürünleri, hizmetleri, iş modellerini ve dağıtım mekanizmalarını test edebilecekleri bir alandır.

Özel Katar Bankası, Dijital bir Banka Oluşturmanın Yanında Blockchain Teknolojisini de Kullanmayı Düşünüyor!

Bu arada özel Katar bankası Dukhan Bank’ın baş operasyon yöneticisi ve dijital yetkilisi Narayanan Srinivasan The Peninsula’ya, “Katar’da dijital bir banka oluşturma olasılığı inceleniyor” dedi.  Ancak Srinivasan, kurumunun kripto ekonomisini daha iyi anladıktan sonra dijital bir banka kuracağı konusunda uyardı. Rapora göre Dukhan Bank, ödemeler sektöründe de blockchain teknolojisini düşünüyor.

İlgili: El Salvador’da Bitcoin Bekleneni Gösteremiyor! Bitcoin, 100 Bin Dolara Ulaşacak mı?

Bitcoin (BTC) gibi özel sanal para birimlerinin popülaritesi ve takipçileri artmasına rağmen, genellikle özel kripto para birimlerinin antitezi olarak kabul edilen devlet destekli CBDC’ler hızla hızlanıyor. Atlantik Konseyi’nden alınan verilere göre, Haziran 2019 itibariyle 87 ülke şu anda kendi dijital para birimini geliştiriyor ve yalnızca 14’ü pilot aşamayı tamamladı. Dokuz ülke halihazırda bir CBDC uyguladı.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir