Kripto

Kanye West, NFT’lerin yardımıyla Paparazzi fotoğraflarından telif hakkı istiyor!

Google News Abone Ol

Kanye West, ET Canada tarafından yayınlanan bir videoda görüldüğü gibi Pazartesi günü Miami Uluslararası Havalimanı’na gelirken görüntülendikten sonra paparazzilere duyduğu hayal kırıklığını dile getirdi. Kanye’nin kameramana şunları dediği duyuluyor:

“Gerçekten tek taraflı. Bizi takip edebilirsiniz, istediğiniz zaman otelden ayrılmamızı bekleyebilirsiniz. Bizden, çocuklarımızdan kazandığınızın yüzdesini bize vermiyorsunuz. Ben de bunu değiştireceğim.”

 

kanye
ET Canada

Kameraman, “Samimi fotoğrafçılık olmadan, ünlülerin [belgelenmiş] bir tarihi olmayacağını” savundu. Bununla birlikte, Kanye’nin asıl ilgisinin, algılanan mahremiyet istilasıyla ilgili sorunlardan ziyade paparazzi fotoğraflarından telif hakkı alma hakkı olduğu açıktı. Kanye, “Biliyorsunuz, NFT insanlara, ortaya koydukları ürün üzerinden kalıcı olarak ödeme alıyorlar. Bu yüzden imajım, ödeme almam gereken bir şeyin parçası. Hepimiz birlikte para kazanmalıyız,” dedi. .

OpenSea.io gibi NFT platformları, içerik oluşturucuların %10’a varan telif ücreti belirlemesine olanak tanır ve sanat eseri platform aracılığıyla her satıldığında gelir elde eder. Ancak, ünlülerin fotoğraflarında ortak kâr paylaşımının fizibilitesi söz konusu olmaya devam ediyor. Yeni başlayanlar için, büyük NFT platformları tipik olarak birbirlerinin telif yapılarını çapraz uygulamaz, yani yaratıcılar, tartışma uğruna OpenSea NFT’leri farklı bir yerde satıldıysa herhangi bir fon almayacaklardır. Ayrıca, orijinal çalışmanın telif hakkı sorunu yalnızca zincir dışı müzakereler yoluyla çözülebilir.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir