Altcoin HaberleriBitcoin HaberleriKriptoKripto Haberleri

Jack Dorsey: Diem zaman kaybıydı, Meta BTC’ye odaklanmalıydı!

Google News Abone Ol

Twitter kurucusu Jack Dorsey, Meta‘nın başarısız kripto para projesi Diem‘in “boşa harcanan emek ve zaman” olduğunu ve çabalarını “Bitcoin’i herkes için daha erişilebilir hale getirmeye” odaklaması gerektiğini söyledi.

diem

MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, Salı günü şirketinin Bitcoin for Corporations 2022 konferansında Dorsey ile şirketlerin Bitcoin’i (BTC) nasıl entegre edebilecekleri ve kullanabilecekleri hakkında röportaj yaptı.

Dorsey, Facebook’un Diem’i muhtemelen “doğru nedenlerle” başlatmasına rağmen, kendi para birimini oluşturmaya çalışmak yerine Bitcoin gibi açık uçlu bir protokol kullanması gerektiğini söyledi.

Dorsey, Saylor’a “Libra ve ardından Diem ile ilgili her şeyin içinde bence bir ton ders var” dedi.

“Umarım çok şey öğrenmişlerdir ama bence çok fazla çaba ve zaman boşa gitti.”

 

Twitter’ın daha popüler ve başarılı sosyal medya meslektaşına yönelik eleştirisi belki de sürpriz olmamalı. Geçen yıl Kasım ayında Twitter CEO’su görevinden ayrıldığından beri Dorsey, Bitcoin’i yeni şirketi Block’un (eski adıyla Square) odak noktası haline getirmeyi planladığını açıkça belirtti. Block, kullanıcıların mobil ödeme hizmeti Cash App aracılığıyla Bitcoin satın almalarını sağlar.

“Bu iki veya üç yıl veya ne kadar uzun olursa olsun, Bitcoin’i dünya çapında daha fazla insan için daha erişilebilir hale getirmek için harcanabilirdi.”

Dorsey, BTC’yi daha erişilebilir hale getirmenin, özellikle Facebook Messenger, Instagram ve WhatsApp’a atıfta bulunarak Meta’nın birçok ürününe fayda sağlayacağını da sözlerine ekledi.

“Şu anda bu açık ağımız var ve kullanılabilir. Herkes tarafından erişilebilir değil, ancak kullanılabilir. Bunu ne kadar kolay hale getirirsek, o kadar hızlı, daha ulaşılabilir hale getirirsek, Facebook’un Libra ile yapmayı amaçladığı her şey dahil olmak üzere her şeyi daha iyi hale getirecek.”

2019’da Facebook (şimdi Meta Platformları olarak markalandı), uzun zamandır beklenen kripto tabanlı finansal altyapı projesi olan Libra için teknik incelemeyi yayınladı. Ancak, projeyi Aralık 2020’de Diem olarak yeniden markalaşmaya zorlayan bir dizi düzenleyici engel ve kötü PR’nin ardından, sonunda zamansız bir sona geldi.

Meta resmi olarak Diem’in fikri mülkiyetini ve diğer varlıklarını Pazartesi günü Silvergate Capital Corporation’a toplam 182 milyon dolar karşılığında satacağını duyurdu ve resmi olarak Salı günü ipleri teslim etti.

12 Ocak’ta bir Cash App yükseltmesi, Bitcoin Lightning Network’ü entegre ederek, 2. katman ödeme protokolünü kullanarak daha hızlı ve daha ucuz BTC transferlerine izin verdi.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir