Kripto Haberleri

İsrail nakit kullanımını yasaklamaya hazırlanıyor!

Google News Abone Ol

Yapılan açıklamalara göre önümüzdeki haftadan itibaren İsrail, 4.400 doların üzerindeki nakit işlemleri ve 1.760 doların üzerindeki ticari işlemleri (veya şekel cinsinden eşdeğer bir miktarı içeren işlemleri) yasaklamaya hazırlanıyor. Bununla birlikte vatandaşlar artık Pazartesi gününden itibaren İsrail’de işlem yaptıkları kuruma bağlı olarak 4.400 veya 1.760 doların üzerindeki işlemler için artık nakit kullanamayacaklar.

İsrail’den yasadışı finansal faaliyetlerle mücadele adımı

İsrail, nakit para birimi üzerindeki yasadışı finansal faaliyetleri azaltmayı hedefliyor.

1 Ağustos itibariyle, İsraillilerin ticari işlemlerde 6.000 şekelden (1.760 dolar) fazla nakit ödeme yapmaları yasaklandı. Hukuk firması Herzog Law tarafından yapılan açıklamalara göre, bu kural hediyeler, krediler ve maaşlar ile diğer ticari ödemeler için geçerli olacak. Buna ek olarak, vatandaşların yüz yüze işlemlerde 15.000 şekel (4.400 dolar) üzerinde nakit ödeme yapmaları da yasaklanmış durumda.

Bu tutarlar, daha önce 2019’da İsrail’de belirlenen işlem limitlerinde bir azaltmaya gidildiğine işaret ediyor. O günlerde ticari işlemler 11.000 şekel (3.220 dolar) ile sınırlandırılırken, kişisel işlemler 50.000 şekel (14.660 dolar) ile sınırlandırılmıştı.

Kısıtlamayı delenlere para cezası!

Yasa, hayır kurumları, bazı dini kurumlar, Batı Şeria’daki Filistinliler ve aile ve akrabalar için muafiyetler içeriyor, ancak turistlerin yasaya uyması gerektiği açıklandı. Gelecekte, İsraillilerin evde 200.000 şekelden (58.660 dolar) fazla nakit bulundurmasını yasaklayan daha fazla önlem de beklenmekte. Bununla birlikte, yasayı çiğneyenlerin ağır cezalarla karşı karşıya olacakları belirtiliyor. Limiti ihlal eden ticari işlemlerde bulunan kişiler, işlemin büyüklüğüne bağlı olarak işlem değerinin %15 ila %30’u arasında para cezasına çarptırılabilecekler.

25.000 şekele kadar kişisel işlemler yasasını ihlal eden kişiler 10.000 şekel para cezasına çarptırılacak. İşlem daha büyükse, suçlular miktara bağlı olarak %15 ila %25 arasında para cezasına çarptırılabilecek.

İsrail Vergi Dairesi’ne göre yasa, İsraillilerin nakit kullanımını sınırlamayı ve kara para aklama, vergi kaçakçılığı ve terörün finansmanı dahil suçlarla mücadele etmeyi amaçlıyor. Bununla birlikte, gelen bu yeni kurallar dijital ödemeleri destekleyecek ve İsrail makamlarının finansal faaliyetleri izlemesini kolaylaştıracak.

Yapılan yasakların ardından ülkenin blockchain alanına yönelebileceği de ortaya çıktı. Haziran ayında, İsrail Merkez Bankası, bu yılın sonlarında bir perakende merkez bankası dijital para birimini (CBDC) test edeceğini ve sonuçların 2022’nin sonuna kadar beklendiğini duyurmuştu. Bilindiği üzere CBDC’nin, diğer dijital ödemeler gibi izlenmesi kolay ve bu da hükümete kara para konusunda daha fazla hakimiyet sunabilir.

İsrail, CBDC’yi geliştiren veya keşfeden birçok ülkeden sadece biri. Fransız merkez bankası bu ay, 2023 yılına kadar finansal kurumlar tarafından kullanılabilecek bir dijital para birimi olan “toptan” bir CBDC başlatmayı umduğunu açıkladı. Amerika Birleşik Devletleri’nde de, Federal Rezerv Başkan Yardımcısı Lael Brainard, CBDC’lerin Kongre tarafından onaylandıktan sonra uygulanmasının “en az beş yıl” sürebileceğini söylemişti.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir