Kripto Haberleri

İran, Madencilerin elektriğini yeniden kesme kararı aldı

Google News Abone Ol

Kripto para madencileri için önemli duraklardan biri olan İran, madencilerin elektriğini yeniden kesme kararı aldığını duyurdu. Ülkede sürekli artan yasal ve kaçak madencilik faaliyetlerinin elektrik tüketimine ciddi bir katkısı olduğu biliniyor. Bu yüzden de artık elektrik konusunda ciddi sıkıntıların yaşandığı İran’da madencilere verilen elektriğin kesileceği açıklandı.

22 Haziran’dan itibaren başlıyor

İran’da madencilere uygulanan yasak 22 Haziran tarihinden itibaren başlayacak. Ülkede elektrik şebekelerinden sorumlu isim olan Mostafa Rajabi Mashhadi tarafından yapılan açıklamalara göre lisanslı bir şekilde madencilik yapan şirketlere 22 Haziran tarihinden itibaren başlayacak bir elektrik kesintisi uygulanacak.

Neredeyse her yıl aynı dertle mustarip olan İran’da bu sene de beklenen karar alındı. Ülkede her sene yaz aylarında yaşanan turist akınıyla birlikte elektrik kullanımında ciddi artışlar yaşanıyor. Bu yüzden de elektrik kesintilerinin önüne geçilmesi adına bu tarz bir uygulamaya gidilmekte. 2022 yılı için de benzeri elektrik sorunlarının baş göstermemesi adına 22 Haziran yani Çarşamba gününden başlayacak ve ülkedeki 118 lisanslı madencinin etkileneceği bir elektrik kesme kararı alındığı duyuruldu.

Elektrik maliyetinin diğer ülkelere kıyasla oldukça rekabetçi olduğu İran’da bu nedenle kripto para madencileri için önemli bir avantaj bulunuyor. Bu nedenle geçtiğimiz yıl ciddi bir madenci akınına uğrayan ülkede elektrik talebinin 63 bin megawatt’ı aştığı bildirildi. Mostafa Rajabi Mashhadi tarafından verilen bu bilgiye ek olarak kesintilerin ne zaman son bulacağıysa henüz açıklanmış değil.

Geçtiğimiz yıl da elektrik kesintisi uygulanan ülkedeki bu yasak Haziran ayında başlamış ve Eylül ayında son bulmuştu. Ülkede turistik faaliyetlerin oluşturduğu ek enerji talebi nedeniyle uygulanan bu yasağın yine benzer bir dönemde son bulması bekleniyor.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir