BlockhainKriptoKripto Haberleri

İran Kripto Para Madenciliğini Durduruyor

İran daha önce de enerji talebinin yükseldiği yaz döneminde kripto madenciliğini geçici olarak yasaklamıştı.

Google News Abone Ol

İran, yüzde 4,5-7’lik küresel Bitcoin hash oranıyla dünyanın en büyük kripto madenciliği yapılan ülkelerinden biriydi. Ülke, daha önce sıcak havalardan dolayı enerji talebindeki zirve yapmış dönemleri örnek göstererek, kripto madenciliğini yaz aylarında geçici olarak yasaklamıştı. Daha sonra elektrik şebekeleri daha istikrarlı hale gelince yasak eylül ayında kaldırıldı.

İran’ın kış ayında enerji tüketimi artarken, yerel enerji kurumları kripto para madenciliği merkezlerinin faaliyetlerine durdurma kararı aldılar.

İran Şebeke Yönetim Şirketi (Tavanir) yönetim kurulu başkanı ve genel müdürü Mostafa Rajabi Mashhadi, İran’da sıcaklıkların düşmesinden dolayı enerji santrallerindeki sıvı yakıt tüketiminin azaltılması amacıyla kripto madencilik merkezlerinin kapatıldığını duyurdu.

Bu konu ile ilgili IRIB (The Islamic Republic of Iran Broadcasting) cumartesi günkü haberine göre Mashhadi, İranlı yetkililerinin geçen ay enerji tüketimini azaltmak için bu eylemi gerçekleştirdiğini söyledi:

“Enerji Bakanlığı, lisanslı kripto çiftliklerinin elektrik kaynağının kesilmesi, lamba direklerinin kapatılmış olması da dahil olmak üzere enerji santrallerinde sıvı yakıt kullanımını azaltmak için geçen aydan bu yana önlemler alıyor”

%40 Oranında Tasarruf

Ülke için enerji tasarrufunun önemini vurgulayan başkan, vatandaşları elektrik ve gaz tüketimini mümkün olduğunca azaltmaları çağrısında bulundu. Yerel raporlara göre, İran’da tüketilen yakıtın %70’i binaları ısıtmak için kullanılıyor. Yeni enerji tasarrufu önlemlerinin enerji tüketimini en az %40 oranında azaltması bekleniyor.

Iran hükümeti bir yandan legal kripto madencilik şirketlerine kısıtlamalar üzerinde çalışırken, bir yandan da illegal kripto madencilikle de mücadele ediyor. Kasım ayının sonlarına doğru yapılan bir duyuruda yetkililerin regülasyonların uygulanmaya başlanmasından
sonra 222 bin tane yasadışı madencilik cihazı ele geçirdikleri bilgisi yer alıyordu.

 

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir