Nedir ?

Initial NFT Offering (INO) nedir?

Google News Abone Ol

NFT dünyası daha fazla NFT projesini ve özel NFT çöküşlerini içerecek şekilde genişledikçe, farklı projeler farklı fon yaratma yöntemleri benimsenmeye devam ediyor. Buna örnek bir fon toplama yöntemi, bu alanda “Initial NFT Offering” (İlk NFT teklifi) veya INO olarak adlandırılır. Bu haberimizde de, İlk NFT tekliflerinin kökenlerine, INO’ların ne olduğuna ve NFT projelerinden ve platformlarından nasıl yararlanabileceklerine bakacağız.

Initial NFT Offering (INO) nedir?

NFT alanına girdikten sonra, muhtemelen Initial NFT Offering terimiyle de karşılaşmışsınızdır, ancak INO nedir? Bu soruyu cevaplamak için önce INO’nun daha önceki versiyonlarını anlamalıyız. Bu sayede INO’yu da daha rahat bir şekilde kavrayabiliriz.

İlgili Makaleler

İlk halka arzlar (IPO’lar)

Muhtemelen halka arzın (IPO) ne olduğunu zaten biliyorsunuzdur. İlk halka arz, özel bir şirketin halka açılması ve ek sermaye artırmak için ilk kez halka arz edilmesidir. Bu, şirketin hisselerinin borsaya girişidir. Halka arzlar uzun süredir var ve birçok şirket halka arzın şirket tarihinde önemli bir an olduğunu düşünmekte. Bir halka arzın amacı, bir şirketteki erken yatırımcıların yatırımlarını geri çekmelerine izin vermektir. Halka arz, bir şirket için bir aşamanın sonunu ve diğerinin başlangıcını temsil eder. Tüm şirketler halka açılmaya karar vermez. Bir halka arzdan sonra, genellikle şirket ve kurucuları hakkında daha fazla inceleme yapılır, çünkü şirket artık eylemlerinin hisse senedi fiyatını nasıl etkileyeceği konusunda endişe duyabilecek birçok hissedara cevap vermek zorunda kalacaktır. Bununla birlikte, birçok şirket halka arzları hala şirketleri için önemli ve önemli bir adım olarak görüyor, bu yüzden de IPO’lar popülerliğini korumaktadır. Tüm bunlara ek olarak, ICO‘lar ve ilk NFT teklifleri de adlarını halka arzlardan almaktadır.

İlk para teklifleri (ICO)

İlk para teklifleri (ICO’lar), kripto para birimi endüstrisinin halka arza olan eşdeğer bir terimidir. Kripto projesi, işlerinin bir kısmından vazgeçmek yerine, yatırımcıların yeni bir kripto para birimi tokeni almalarına izin verir. Yatırımcılar, bu tokenleri, projeye ait token fiyatının zamanla artacağını umarak satın alırlar. Bir ICO, bir IPO’dan farklıdır, çünkü bir ICO’da satılan token birimleri genellikle bir kripto para projesi tarafından oluşturulan bir ürün veya platformda kullanılır. Buna karşılık, bir halka arzdaki paylar yalnızca şirketin sahipliğini temsil etmektedir. Ayrıca, ICO’ya hazırlık aşamasında desteklerini artırmak için projenin ayrıntılarını açıklayan ICO için bir teknik inceleme yazılır.

ICO’lar aracılığıyla para toplayan ve fonlarla birlikte ortadan kaybolan bazı kötü amaçlı projeler nedeniyle artan olumsuz algı nedeniyle ICO’ların sayısı son yıllarda önemli ölçüde azaldı. Bunun yerine, IDO’lar gibi diğer benzer para toplama yöntemleri popüler hale geldi ve bunlar, dolandırıcılığı azaltmak ve yatırımcıları dolandırıcılıktan korumak için daha katı düzenlemeler sunmaktadır. Initial NFT Offering de ICO’lar ve IDO’lar gibidir, ancak NFT sektörüne özel ismidir.

Initial NFT Offering (INO) alanının hızlı yükselişi

Son yıllarda NFT’lerin artan popülaritesi ile NFT projeleri, ICO ve IDO kavramlarını benimsedi ve ilk NFT teklifleri (INO’lar) sunmaya başladı. INO’da projeler, belirli bir süre boyunca projenin ilk aşamasında karşılıksız tokenler satar. İlk NFT tekliflerinin faydalarından biri, bir NFT projesi başlatmayı ekip açısından kolaylaştırmasıdır. INO’lar, NFT alanının hızla genişlemesinden ve şu anda NFT koleksiyonları sunan NFT projelerinin sayısından birincil derecede sorumludur. INO’lar ayrıca daha düşük işlem maliyetleri ve daha yüksek bir yatırım getirisi sunabilir. Daha yüksek ROI oranlarının görülebildiği INO için olan talep de günden güne artmaktadır..

INO’lar, yatırımcılara bir dizi NFT veya bir NFT koleksiyonu sunarak projelerin para toplamasına izin verir. Genellikle, bu sınırlı sayıda NFT’ler, onları yatırımcılar için daha çekici hale getirmek için kısıtlı sayıda çıkarılmaktadır.

INO’lar ayrıca NFT projeler için topluluk oluşturmayı da destekler. Yatırımcı, INO’da NFT satın alarak sınırlı bir koleksiyonda nadir NFT’ler satın alır ve bu da onlara küçük bir topluluğun parçalarını oluşturur. Bir NFT de bu sayede, her bir yatırımcısını, kripto para projelerinden daha kolay tanımlayabilir. Bu özelliklerin her biri, INO’yu NFT projeleri için en çekici kaynak yaratma yöntemlerinden biri yapmaktadır.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir