NFT Haberleri

İngiltere Premier Lig, özel bir NFT projesi üzerinde çalışıyor

Google News Abone Ol

Yeni ortaya çıkan bir habere göre, İngiltere Premier Lig’de top koşturan 20 kulübün tamamının bir NFT projesi üzerinde anlaşmaya varması durumunda koleksiyonun hızlı bir şekilde hazırlanarak muhtemelen yıl içinde piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Premier Lig’den NFT projesi

Premier Lig’in piyasadaki son düşüşe rağmen bir NFT koleksiyonu başlatma planlarını sürdürdüğünü açıklandı. Bu hamleyle birlikte kulüplerin ve taraftarların daha aktif bir şekilde çalışması hedefleniyor.

“Fungible token” anlamına gelen ve online olarak alınıp satılabilen benzersiz bir dijital sanat eseri olan NFT’nin aylık satışları, düşen kripto para fiyatlarını takip etmesiyle birlikte ilk kez 1 milyar doların altına düşmüş durumda.
Buna rağmen Premier Lig yönetimi, hem hareketsiz hem de video formatında, kâr amacı gütmesi amaçlanmayan daha düşük değerli NFT’ler üzerinde araştırma yaptıklarını söyledi. Yönetim, bu hamleyle birlikte lig için dijital bir topluluk oluşturmak ve NFT ile sahibi arasında etkileşim yaratmak istiyor.

Futbol alanında NFT’lerin her geçen gün giderek yaygınlaşmasıyla birlikte buna tepki gösteren çeşitli isimler de öne çıkıyor. Bu noktada hızlı bir şekilde NFT alanının bu sektörde yaygınlaşmasını eleştirenlerin ana nedeni, kulüpler tarafından satılan taraftar token ve dijital varlıklarının yaşadığı fiyat düşüşü olarak gösteriliyor. Ancak sektördeki birçok kişi, tokenlerin kâr için alınıp satılabilecek varlıklardan ziyade dijital dünyada var olan koleksiyon parçaları olarak ele alınması gerektiğinde ısrar etmekte. Buna bir örnek olarak, Fortnite video oyunu oyuncularının yalnızca oyun üzerinde kullanılabilecek olan ve tamamen estetik değer sunan karakterlere para harcamaktan mutluluk duymaları gösteriliyor.

Premier Lig, Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisine halihazırda iki adet NFT ticari markası başvurusunda bulunmuş durumda. Bunlardan birinin lig adı ve logosuyla ilgili, diğerinin ise lig kupasına dayandığı açıklandı. Yapılan başvuru, sanal giyim ve diğer dijital varlıkları ve markaların sanal ve artırılmış gerçeklikte markaların bunları kullanmasını kapsıyor.

Premier Lig’den alınan bir kaynağın açıklamalarına göre, yapılan bu projenin gelecekteki NFT planlarının göstergesi olmaktan ziyade kuruluşun fikri mülkiyet haklarını korumak için yapıldığı belirtiliyor.

Premier Lig NFT projesinin hayata geçirilebilmesi için, 20 Premier Lig kulübünün tamamı tarafından tek bir oylamada bunun kabul edilmesi gerekiyor. Söz konusu onayın tüm kulüpler tarafından verilmesi durumundaysa, koleksiyonun yıl içinde açıklanması beklenmekte.

NFT projeleri bilindiği üzere kulüpler için büyük maddi kazançlar yaratma potansiyeline sahip, ancak bazı lansmanlar bunun aksi sonuçlar vermiş durumda. Mart ayında Liverpool, Londra müzayede evi Sotheby’s ile birlikte Heroes Club adlı bir NFT koleksiyonu başlattı ve dijital koleksiyonların %95’inin satılmamasına rağmen bundan 1,13 milyon sterlinlik bir gelir elde etti. Genel olarak baktığımızdaysa açık artırmada 171.000’den fazla NFT’nin sadece 9.000’den azı satın alındı ​​ve kulüp, satılanların değerleri düştüğü için eleştirilerle karşı karşıya kalmaktan kaçamadı.

Manchester City kulübü de yakın bir dönemde Jon Noorlander ve Alan Bolton gibi sanatçılarla işbirliği içinde birkaç NFT koleksiyonu hazırladı. Kulüp, Premier Lig şampiyonluğunu kutlamak için Mayıs ayında bir NFT koleksiyonu yayınlamıştı.

İngiltere’de bu çalışmalar hız kazansa da genel olarak NFT pazarının hacmi giderek daralıyor. En büyük NFT pazarlarından biri olan OpenSea, Mayıs ve Haziran aylarında satış hacminde %75 düşüş yaşadığını açıkladı. Sektördeki en başarılı ve bilinen koleksiyonlardan biri olan Bored Ape Yacht Club NFT’lerin değeri de bir ay içinde yaklaşık üçte bir oranında düşmüş durumda. Bu noktada, Paris Saint-Germain ve Brezilyalı forveti Neymar’ın, BAYC koleksiyonunu tanıtan birçok ünlü isimden biri olduğunu belirtmek gerekiyor.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir