Kripto

IMF, El Salvador’dan Bitcoin’in yasal ihale statüsünü kaldırmasını istedi!

Google News Abone Ol

Uluslararası Para Fonu’ndaki (IMF) yönetim kurulu üyeleri, El Salvador’daki milletvekillerini Bitcoin’in yasal ihale statüsünü kaldırması için çağrıda bulunuyor.

IMF Salı günü, dijital ödemelerin Orta Amerika ülkesinde finansal katılımı artırma potansiyeline sahip olmasına rağmen, Bitcoin’in (BTC) yasal ihale olarak kullanılmasının finansal istikrar, finansal bütünlük ve tüketicinin korunması ile ilgili “büyük riskler” taşıdığını bildirdi. Yönetim kurulu direktörleri, El Salvador yetkililerini “Bitcoin’in yasal ihale statüsünü kaldırarak Bitcoin yasasının kapsamını daraltmaya” çağırdı, ayrıca Bitcoin destekli tahvil ihraç etmenin potansiyel riskleri konusundaki endişelerini dile getirdi.

Yetkililerin tavsiyesi, El Salvador’da 4. Madde istişaresinin sonuçlandırılmasının ardından geldi. IMF’ye göre, böyle bir istişare sırasında, bir ekonomist ekibi “ekonomik ve mali gelişmeleri değerlendirmek ve ülkenin ekonomik ve mali politikalarını hükümet ve merkez bankası yetkilileriyle tartışmak için” bir ülkeyi ziyaret ediyor.

El Salvador’un Bitcoin Yasası’nın Eylül 2021’de uygulanmasından önce, IMF yetkilileri, bir ülkenin BTC’yi ulusal para birimi olarak benimsemesinin Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesi ve Terörün Finansmanının Önlenmesiyle Mücadele tedbirlerine aykırı olarak kullanılması dair bazı sonuçlarının “korkunç” olabileceği konusunda uyardı.  IMF daha önce küçük ülkelere kriptoyu benimsemeyi düşünen açıklamalarda bulunarak, bunun “makroekonomik ve finansal istikrarın yanı sıra finansal bütünlük için riskleri artıracağını” iddia etti.

Bitcoin Yasası Eylül ayında yürürlüğe girdiğinden bu yana, El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Twitter hesabını kullanarak, yayınlandığı tarihte yaklaşık 67 milyon dolar değerinde olan toplam 1.801 BTC’lik birkaç BTC alımını duyurdu. En son 410 BTC alımı, kripto varlığının fiyatının Temmuz 2021’den bu yana ilk kez 37.000 doların altına düşmesiyle geldi.

Moody’s Investors Service’e göre 14 Ocak’ta El Salvador’un BTC’yi yasal ödeme aracı olarak tanımasının ülkenin egemen kredi görünümünü etkileyebileceğini bildirdi. Analist Jaime Reusche, Bitcoin’in likidite sorunlarıyla mücadele eden bir ülkenin “kesinlikle risk portföyüne katkıda bulunduğunu” söyledi.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir