Nedir ?

ICO, IDO, IEO Nedir?

Google News Abone Ol

“Yeni çıkan kripto paralar nasıl alınır?, Yeni çıkan coinler nereden alınır?” gibi sorular araştırıldığında karşımıza sürekli IEO, ICO, IDO kavramları çıkıyor. Yatırım yapmadan önce bu kavramları iyice bilmemiz gerekiyor. Peki nedir bu IEO, ICO ve IDO?

ICO NEDIR

ICO (Initial Coin Offering) Nedir?

ICO yani initial coin offering, bir kripto paranın yatırımcıya ilk defa ihraç edilmesidir. Halka arz sistemiyle benzerlik göstermektedir.

İlgili Makaleler

Yeni bir kripto para, uygulama veya hizmet oluşturmak için para toplamak isteyen bir şirket, para toplamanın bir yolu olarak bir ICO başlatır. İlgilenen yatırımcılar, teklifi satın alabilir ve şirket tarafından verilen yeni bir tokenı veya coini alabilir. Bu coin/token , şirketin sunduğu ürün veya hizmeti kullanmada bir miktar fayda sağlayabilir veya yalnızca şirket veya projedeki bir hisseyi temsil edebilir.

ido

IDO (Initial DEX Offering) Nedir?

Kripto paraların bir borsa listesinden önce satıldığı bir ICO aksine, bir IDO’da tokenlar, piyasaya sürüldükleri DEX’te (merkeziyetsiz borsada) hemen listelenir. Bu, proje geliştiricilerinin artık havuzlar için para toplamasına gerek olmadığı anlamına gelir; ve bunun yerine havuz, IDO’nun kendi veya bir üçüncü taraf başlatma paneli aracılığıyla yürütülmesinden sonra bir DEX’te oluşturulur.

IEO

IEO (Initial Exchange Offering) Nedir?

IEO, yapı olarak IDO’ya benziyor olsa da IEO’nun temel ve en büyük farkı merkezi bir borsada listeleniyor olması. ICO ve IDO’dan farklı olarak merkezi bir borsada listelenmesinin yanında yatırımcıların da daha güvenli yatırım yapmasına yardımcı oldu. IEO’lar, Polygon ve Elrond dahil olmak üzere günümüzün en popüler blok zinciri projelerinden bazılarını doğurdu.

Borsaların Yaptığı IEO’dan Mevcut Fiyata ve ATH’a Ortalama GetirilerAdsiz

 

 

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir