Kripto

Hashrate Nedir? Kazakistan’daki Son Olaylar Madenciliği Nasıl Etkiledi?

Google News Abone Ol

Hashrate Nedir?

Hashrate, işlemleri doğrulamak ve bir Proof of Work (PoW) blok zincirine blok eklemek için kullanılan hesaplama gücünün ölçüsüdür. Dünyanın en büyük iki blok zinciri ağı olan Ethereum ve Bitcoin, yeni madeni paralar basmak ve işlemleri doğrulamak için madenciliği kullanan PoW blok zincirleridir.

Hashrate, Dünyadaki madencilik sürecine katılan kişi veya kuruluşların sayısını temsil edebilir. Bu nedenle, ne kadar çok insan Bitcoin madenciliği yaparsa, hashrate o kadar yüksek olur.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin geçtiğimiz yılda madenciliği yasaklaması üzerine hashrate oranları oldukça düşmüş ve bununla birlikte Bitcoin’in fiyatında dipleri görmüştük. Tüm bunlardan önce Çin madencilik alanında Dünya’da birinci konumda bulunuyordu. Bunun üzerine madencilik Çin’in komşusu olan Kazakistan’a kaydı ve orada da güçlü bir madencilik ağı oluşturuldu.

bitcoinworld

Kazakistan madencilik anlamında ABD’den sonra %18 gibi büyük bir oran ile ikinci sırada bulunuyor. Yakın zamana baktığımızda işler Kazakistan için de geçtiğimiz günlerde pek olumlu gitmedi ve bir iç savaşın patlak vermesi ile elektrikler kesildi. Bunun sonucunda madencilik anlamında Kazakistan kısa bir süreliğine durma konumuna geldi diyebiliriz.

Madencilikte hash oranı neden önemlidir?

Madencilerin blok zincirine blok eklemek için karmaşık hesaplama bulmacalarını çözmesini içeren madencilik süreci, daha güvenli bir ağa yol açar. Ek olarak, madencilerin madenciliğe teşviki vardır; her yeni blok kazıldığında önceden belirlenmiş sayıda ücretsiz jeton ile ödüllendirilirler. Madenciler için bu ödül sistemi, blok zinciri ağının bütünlüğünü korurken, bitcoin ekonomisine her zaman yeni paraların eklenmesini sağlar. Madencilik ile ilgili yazdığımız yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

images 9

Hashrate ile Bitcoin fiyatı arasındaki ilişki de doğru orantılıdır. Ağda daha fazla insan Bitcoin alıp satarken, daha fazla varlık likiditesi (Bitcoin) olması gerekir. Madencilik daha fazla coin getirir ve daha fazla insan Bitcoin alıp sattığında aktivite artar.

İnsanlar genellikle bir varlığın fiyatı arttığında varlık alıp satma eğilimindedir, bu nedenle yüksek bir Bitcoin fiyatı daha yüksek hashrate ile sonuçlanma eğilimindedir.

Hashrate Yükselirse Ne Olur?

 

btc hashrate

Madenciler için yüksek bir Bitcoin fiyatı, ağdaki işlem ücretlerinden daha yüksek ödüller anlamına gelir. Bu nedenle, Bitcoin fiyatları arttığında, genellikle ağda daha fazla madenciyi davet eder.

Bitcoin ağındaki hashrate arttıkça, madenciler için yeni bloklar çıkarmak için gereken hesaplama gücü artar ve bu da kâr marjlarının düşmesine neden olur. Yerleşik madencilik şirketleriyle rekabet edebilmek için kapsamlı madencilik donanımı gerektireceğinden, bu özellikle madencilik sektörüne yeni girenler için ezici olabilir.

Sonuç olarak madenciliğin hala belli bir oranda getirisi olsa dahi geçmiştekine oranla bunun çok daha az seviyede olduğunu söyleyebiliriz. Madencilik yapmak istiyorsanız yüksek maliyetler de beraberinde geleceğinden risk yönetimini doğru bir şekilde yapmanızı öneririz.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir