Nedir ?

Kripto para çatallanma nedir? (Hard fork)

Google News Abone Ol

Kripto para çatallanma (hard fork), Blockchain protokolünde köklü bir değişikliktir ve bu, değişiklikten sonra önceki blok zinciri ile yeni blok zinciri arasında kalıcı bir ayrımla sonuçlanır. Bitcoin (BTC), Bitcoin Cash (BCH) ve Bitcoin SV (BSV) veya Ethereum (ETH) ve Ethereum Classic (ETC) gibi örnekleri düşünebilirsiniz.

Çatallanma (hard fork) nedir?

Belirli bir blok zincir ağını tanımlayan şey, takip edilmesi gereken bir dizi “zor” kuraldır. Örneğin, Bitcoin (BTC) 21 milyon BTC’lik kalıcı bir stoka sahiptir, blok boyutu için 1 megabaytlık bir limit kullanır ve madenciliğinin zorluğunu 2016 blokta bir ayarlamak için özel bir algoritmaya sahiptir. Bunlar, değiştirilemeyecek “zor” kurallarından sadece birkaçı olarak gösterilebilir.

İlgili Makaleler

Bitcoin bu “zor” kurallarla (konsensüs kuralları olarak da bilinir) tanımlandığından, bunlardan birini değiştirmek yeni bir blok zinciri oluşturabilir ve buna çatallanma, diğer adıyla da hard fork diyoruz.

Hard fork nasıl ortaya çıkar?

Hard fork güncellemeleri iki şekilde ortaya çıkabilir:

1- İki blok (blockchain) “ayrışmayı kabul eder” ve farklı isimlerle kendi projelerini geliştirir. Her iki proje de kendi yollarına gitmekten memnundur, bu nedenle her iki protokol de zincirlerine yeniden oynatma koruması adı verilen bir kural oluşturur ve ekler. Bu koruma kuralı, bir zincirdeki işlemlerin diğerine yeniden iletildiği bir tekrar saldırısını önlemektedir.

2 – İkinci hard fork oluşma şartındaysa işler çok daha farklıdır. Bu senaryoda her iki blok zinciri de kendisinin “gerçek ve orijinal” olduğunu iddia eder. Son zamanlarda, Bitcoin Cash’in (BCH) kendisini, Bitcoin Cash ve Bitcoin SV (BSV) olarak ayıran bir hard fork’a sahipti. Bu, ikinci tür çatallanma türüne bir örnektir ve her iki proje de bir süre için meşru zincir olduklarını iddia ederek savaştılar. Daha da önemlisi, bu olayda yalnızca bir taraf yeniden oynatma koruması uyguladı ve insanların fonlarını yeniden oynatma saldırısına uğrama riskine attı.

Hard fork sırasında cüzdanlara ne olur?

Hard fork oluştuğunda, orijinal varlık adresleriniz artık farklı kurallara uyan iki farklı özelliğe sahiptir. Hali hazırda sahip olduğunuz orijinal kripto paranızı saklayabilirsiniz, ancak artık yeni hard fork olmuş kripto para birimlerinden bazılarına da sahip olabilirsiniz. Bu, 1 Ağustos 2017’de Bitcoin Cash’in (BCH) Bitcoin’den (BTC) çekildiği zaman oldu. Buna başka bir örnek olarak, Ethereum (ETH) ve Ethereum Classic (ETC) ikilisini verebiliriz.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir