Bitcoin HaberleriKriptoKripto Haberleri

Gürcistan vatandaşları kripto madenciliğini durdurmak için yemin ettiler!

Google News Abone Ol

Georgia, Svaneti sakinlerinin, Bitcoin madenciliğine suçlanan enerji kıtlığı ile başa çıkmak için kripto para birimi madenciliği yapmayacaklarına dair kutsal bir yemin ettikleri bildiriliyor.

Gürcistan’ın kuzeybatı Svaneti bölgesinin ekonomisi, Macrotrends’e göre 2000’den 2019’a kadar her yıl artan turizm harcamalarına bağlıdır. Ancak Covid-19 pandemisinin bir sonucu olarak turizm 2020’de düştü ve yakın zamanda Covid öncesi büyüme seviyelerine dönmeye başladı.

Bunu yapmak için yüzlerce sakin, elektrik arzını ciddi şekilde bozmakla suçlanan kripto madenciliğine yöneldi.

bitcoin mining

Madenciler Yemin Etti!

Yerel medya kuruluşu Sputnik Georgia tarafından alıntılanan bir video, madencilerin 30 Aralık 2021’de St. George’a kripto para madenciliği yapmayacaklarına dair kutsal bir yemin etmek için bir kiliseyi doldurduğunu gösteriyor. Bu tür rehinler geleneksel olarak kırılmaz tahviller olarak görülür.

Kripto madenciliği, Svaneti’nin Mestia kasabasında sakinlerin protesto gösterileri düzenlemesiyle ve onlara güç sağlayan elektrik şirketi Energo Pro’nun elektrik tarifelerini artırma tehdidinde bulunmasıyla tartışmalı bir konu haline geldi.

Svaneti, Gürcistan’ın şu anda bazı bölgelerinde ücretsiz elektriğe sahip olan ve madenciliği daha çekici kılan dağlık bir bölgesidir.

Hükümetler Kripto Madenciliğini Yasakladı!

Bu durum tüm dünyada giderek yaygınlaşmaktadır. Bitcoin madencileri, yerel sakinleri üzmek için ucuz enerjiye sahip ülkelere akın etti. Kosova ve Kazakistan örneklerinde, hükümetler kripto madenciliğini yasakladı.

Mestia belediyesi, 2021’in sonunda kripto madenciliğinin yerel enerji arzını ne ölçüde bozduğunu açıklayan bir bildiri yayınladı. Tüketim bu yıl önceki yıllara göre yüzde 237 arttı” dedi.

Enerji şirketi Energo Pro, tüketimdeki büyük artışı “sürdürülemez” olarak nitelendirdi. 5 Ocak’ta şirket yerel basına, bölgenin 27 megavat tükettiğini, bu da altyapının işlemek için tasarlandığı gücün yaklaşık dört katı olduğunu belirtti.

Güney Avrupa’daki Kosova, tehlikeli bir kış arzı tahliyesi nedeniyle kısa süre önce kripto madenciliğini yasakladı. Kosova hükümeti 10 Ocak’ta 300 maden kulesine el koydu ve madencilik operasyonlarını kulelerini satmaya veya yakın ülkelere taşınmaya zorladı.

Kazakistan, Bitcoin madenciliği için en aktif ikinci ülkeydi, ancak bu yılın ilk haftasında siyasi protestolar arasında madencilerin fişini etkili bir şekilde çekti. Orta Asya ülkesindeki internet kesintisi, Bitcoin ağı genelinde hash gücünde %13.4 düşüşe neden oldu.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir