Altcoin HaberleriKripto Haberleri

Güney Koreli kripto borsaları Litecoin’i delist etme kararı aldı

Google News Abone Ol

Güney Kore merkezli beş farklı kripto para borsası tarafından kısa bir süre önce, Litecoin’in Mimblewimble Extension Blocks (MWEB) güncellemenin karşı sert bir hamle geldi. Güney Koreli borsalar, yapılan bu son güncellemenin ülke yasalarını ihlal etmesi nedeniyle Litecoin’i delist edeceklerini açıkladılar. Sonuç olarak, borsa kullanıcıları, alınan kararın ardından artık Litecoin (LTC) olarak adlandırılan kripto varlıklarını satmak için Kore wonu üzerinden işlem yapamayacaklar.

Yükseltme, finansal bilgilerle ilgili özel bir yasayla çelişiyor

Mimblewimble Extension Blocks’un (MWEB) yakın zamanda Litecoin’e dahil edilmesinin ardından, önde gelen beş Güney Kore kripto para borsası olan, Upbit, Bithumb, Coinone, Korbit ve Gopax, Litecoin (LTC) desteğinin kaldırılacağını duyurdu. Borsalar, yükseltmenin Litecoin işlemlerini isimsiz hale getirdiğini ve bunun ülke yasalarına aykırı olduğunu iddia ediyor.

News1 tarafından açıklanan bir rapora göre, Mimblewimble yükseltmesinin neden olduğu anonimlik, ülkede kripto para borsalarına şart koşulan Spesifik Finansal Bilgi Yasası hükümlerini ihlal ediyor.

Dünya genelinde önemli bir hacme sahip olan Güney Kore merkezli Upbit, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Özel bir yasaya göre borsalar, bilinmeyen aktarım teknolojisi kullanan dijital varlıklar için aktarım kayıtlarının doğrulanıp doğrulanamayacağını kontrol etmeli ve anonimlik bulunursa uygun önlemleri almalıdır.

Mayıs ayında Litecoin ekibinden yapılan bir açıklamada, “beklenen” MWEB yükseltmesinin etkinleştirildiği duyuruldu. Açıklamada, yükseltmenin “işlemin göndericileri ve alıcıları arasındaki gizliliği artıran işlevselliği geliştiren bir teknoloji olduğu” belirtildi. Bununla birlikte de cüzdan dışına gönderilen miktarın sadece gönderen ile alıcı arasında bilineceği açıklandı.

Güney Kore’de alınan bu karar Litecoin (LTC) için yatırımcıları şaşkınlığa uğratmış durumda. Haberlerin ardından da popüler altcoin projesinde düşüş trendi iyice güçlenmiş görünüyor. haber yayın saatleri itibariyle LTC için 50.62 dolardan işlem yapılırken, son 24 saatlik süreçte kaybedilen tutarsa %5 civarında. Bununla birlikte, açıklanan News1 raporunda borsaların en az bir ay boyunca LTC çekimlerini desteklemeye devam etmeye karar verdiği detayı yer alıyor. Şu anda Güney Koreli kripto para yatırımcıları için LTC ulaşılması bir miktar daha güç bir konuma gelebilir.

Bu durum Litecoin’i nasıl etkileyecek?

Güney Kore’de yasalarla uyuşmaması nedeniyle kendisini zor günlerin beklediği Litecoin için meraklı bekleyiş devam ediyor. Yatırımcılar şu anda alınan kararın LTC’yi nasıl etkileyeceğini düşünürken genel olarak kısa vadede daha fazla düşüş riski olduğu söylenebilir. Önemli bir destek seviyesi olan 50 doların biraz üzerinden işlem gören altcoin projesinde bu noktayı savunmak oldukça kritik bir öneme sahip. Aksi taktirde sıradaki seviyelerin 46 ve ardından 40 dolarlık noktalar olduğunu görebiliriz.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir