Altcoin HaberleriBitcoin HaberleriBlockchain HaberleriKriptoKripto Haberleri

Grayscale BTC Trust ETF Dönüşüm Teklifi için Ezici Destek!

Google News Abone Ol

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Grayscale’in Bitcoin Trust’ını spot tabanlı bir borsa yatırım fonuna (ETF) dönüştürecek önerilen bir kural değişikliği hakkında yorum ve geri bildirime izin verdi.

Grayscale Bitcoin Trust‘ın spot tabanlı bir ETF olarak listelenmesi ve takas edilmesi için önerilen bir kural değişikliği bildirimi, büyük çoğunluğunun onaylandığı uzun bir yorum listesi oluşturdu.

Bloomberg’in kıdemli ETF analisti Eric Balchunas, 15 Şubat’ta yapılan bazı son yorumları gözden geçirdi ve %95’inin önerilen dönüşümün lehinde olduğunu gözlemledi.

SEC önerisine katılan birkaç kişi, düzenleyicinin vadeli işlemlere dayalı borsada işlem gören ürünleri zaten onayladığını, bu nedenle mantıklı bir şekilde spot tabanlı bir ürünün gelmesi gerektiğini savundu. Diğerleri, ABD’nin bu tür yatırım ürünlerini zaten onaylamış olan Kanada gibi diğer ülkelerin gerisinde kalma riskini taşıdığını da ekledi.

Spot tabanlı bir fon, mevcut Bitcoin ETF’lerinin çalışma şekli olan Chicago Ticaret Borsası‘ndan (CME) vadeli işlem sözleşmeleri tarafından desteklenmesinin aksine, varlığın kendisi tarafından fiziksel olarak desteklenecektir.

Başka bir yorum, mevcut fonun perakende tüccarlardan yararlanabilecek arbitraj fırsatları yarattığına dikkat çekti.

“Kapalı uç fonun mevcut yapısı, fon alım satımının bir primle fiyatlandırılmasına ve net varlık değerine indirim yapılmasına yol açtı, bu da daha sofistike tüccarların şüphelenmeyen perakende yatırımcılardan yararlanmaları için arbitraj fırsatları yarattı.”

Grayscale’in Bitcoin Trust’ı, yatırımcıların ETF’nin SEC tarafından onaylanması konusunda spekülasyon yapıp riskten korunmaya çalışmasıyla son aylarda büyük bir indirimle işlem görüyor. Yazma sırasında, fon Ycharts’a göre %24,75 indirimle işlem görüyordu. Bu, BTC’nin şu anda 43.600 dolar civarında fiyatlandırılmasıyla, indirimli fon fiyatının yaklaşık 32.500 dolara eşdeğer olacağı anlamına geliyor.

Bir yatırımcı, birikimlerini fona yatırdığını ve SEC’in insanları korumaya çalışmasından bıktığını ve düzenleyicinin “zenginlere yardım etmek” için çalıştığını da sözlerine ekledi. Mali düzenleyici, kripto tabanlı yatırım ürünlerini ertelemenin veya reddetmenin bir nedeni olarak yatırımcı koruması eksikliğini defalarca dile getirdi.

Grayscale, başlangıçta dünyanın en büyük BTC fonunu Ekim ayında bir spot ETF’ye dönüştürmeyi ima etti. 4 Şubat’ta SEC, manipülasyon, likidite ve şeffaflıkla ilgili aynı tanıdık endişeleri öne sürerek 37 milyar dolarlık GBTC fonunun dönüştürülmesine ilişkin kararı erteledi.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir