Nedir ?

Golden Cross (Altın Kesişim) Nedir? Teknik Analizdeki Önemi Nedir?

Kısa vadeli hareketli ortalamanın, uzun vadeli hareketli ortalamayı aşağıdan yukarıya doğru keserek üzerine çıkmasıyla oluşan Golden Cross, yükseliş sinyali olarak değerlendirilebilir.

Google News Abone Ol

Golden Cross (Altın Kesişim) Nedir?

Türkçe karşılığı “Altın Kesişim” olan Golden Cross kısa vadeli hareketli ortalamanın, uzun vadeli hareketli ortalamayı aşağıdan yukarıya doğru keserek üzerine çıkmasıyla oluşur ve yükseliş sinyali olarak değerlendirilebilir.

Teknik analizlerde sıklıkla kullanılan formasyonlardan biri olan Golden Cross modelini daha iyi anlamak için ilk olarak hareketli ortalamanın (MA) ne olduğu tekrar hatırlayalım.

İlgili Makaleler

Özetlemek gerekirse hareketli ortalama, belirli bir zaman aralığında yatırım yapılacak olan bir varlığın ortalama fiyatını ölçmek için fiyat tablosunun üzerinde oluşturulan bir eğridir. Örneğin, 50 günlük hareketli ortalama, finansal varlığın son 50 gün içindeki ortalama fiyatını gösterecektir.

ytt

Golden Cross genellikle yakın gelecekte oluşması muhtemel boğa piyasasına işaret eder.

Teknik analizciler çoğunlukla, 50 günlük hareketli ortalamayı kısa vadeli ortalama, 200 günlük hareketli ortalamayı ise uzun vadeli ortalama olarak kullanır. Ancak Altın kesişim sadece bu zaman aralıklarıyla kullanılmaz. Değişik zaman aralıklarında da kullanılabilir. Kısaca, kısa vadeli ortalama uzun vadeli ortalamayı keserek altına düştüğü herhangi bir zaman aralığında Death Cross uygulanabilir.

Yine de Death Cross’un daha geniş zaman aralıklarıyla kullanılması daha güvenilir sonuçlar verir.

Golden Cross Nasıl Oluşur?

goldencross

Teknik analizi yapılan değer varlığının grafiğinde Golden Cross gözlendiğinde şu üç aşama gerçekleşmiş demektir:

  1. Düşüş trendi sırasında kısa vadeli hareketli ortalama, uzun vadeli hareketli ortalamanın altındadır.
  2. Trend değişir ve kısa vadeli hareketli ortalama, uzun vadeli hareketli ortalamanın üzerine çıkar.
  3. Kısa vadeli hareketli ortalamanın uzun vadeli hareketli ortalamanın üstünde kaldığı bir yükseliş trendi başlar.

Birçok yatırımcı tarafından Altın kesişim, boğa piyasasının en net sinyalleriden biri ve güçlü bir alım işareti olarak yorumlanır.

Yine de bazı yatırımcılar ve piyasa analistcileri Golden Cross modelinin güvenilir piyasa sinyalleri verdiği fikrine kesişim formasyonlarının gecikmeli bir gösterge olması nedeniyle karşıdırlar.

Aşağıdaki grafikte de görüldüğü gibi bazı durumlarda Golden Cross modelinin hatalı sinyal verdiği de görülmüştür. Bu süreçte long pozisyon alan yatırımcılar zarar etmiştir.

ggc

Golden Cross modeli, birçok yatırımcı ve analist tarafından kullanılan önemli bir indikatördür. Yatırımcılar Golden Cross modelinin yardımıyla , piyasaya girmek ve çıkmak için doğru zamanları belirleyebilirler.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir