Nedir ?

GameFi nedir?

Google News Abone Ol

Sadece bilgisayar oyunu oynayarak para kazanabileceğiniz bir dünya hayal edelim. Her geçen gün biraz daha büyüyen GameFi ile artık bu mümkün bir hale geldi. Oyun oynayarak, faturaları ödemeye ve evinizin çeşitli ihtiyaçlarını karşılamaya yetecek miktarlarda veya daha fazlası olacak şekilde kazanç elde edebilirsiniz. Oyundaki tüm varlıkların, karakterler, giysilerin ve bulunan silahların satılmasıyla bu mümkündür.

Gamefi nedir?

“Oyun” ve “finans” kelimelerinin bir birleşimi olan GameFi, onları oynayan insanlara ekonomik teşvikler sunan blockchain oyunlarını ifade eder. Oyuncular genellikle görevleri tamamlayarak, diğer oyuncularla savaşarak veya oyunun farklı seviyelerinde gezinerek kripto para varlıkları, sanal topraklar, avatarlar ve NFT koleksiyonları gibi ödüller kazanabilirler. Geleneksel video oyunlarından farklı olarak, kazan-kazan oyunları, oyun içi varlıkları satın almanıza ve ardından bunları oyunun sanal dünyasının dışına aktarmanıza olanak tanımaktadır.

İlgili Makaleler

Oyun dünyasında yakından tanınan bir isim olan Tracy Spaight’a göre GameFi, video oyun endüstrisinin en hızlı büyüyen bölümlerinden biridir. 20 yıldan fazla oyun tasarımı deneyimine sahip olan Spaight, veriye dayalı tarım için tartışmasız dünyanın ilk merkezi olmayan DAO’su olan Synesis One’da oyunlaştırma yöneticisi olarak çalışmakta. Deneyimli isim, yaptığı açıklamada bu alanın nispeten yeni olmasına rağmen, GameFi hakkında onu en çok heyecanlandıran şeyin endüstrinin yapısı tarafından yönlendirilen “yeni sahiplik türü” olduğunu söyledi.

Bugün için video oyunları, dünyayı dilediği anda tamamen kapatacak güce sahip bir oyun şirketinin sahip olduğu merkezi sunucularda barındırılıyor. Ayrıca oyuncular, karakterleri aracılığıyla topladıkları eşyaların, giysilerin, silahların, veya ödüllerin üzerinde gerçek mülkiyete sahip değildir. Bütün bunlar sadece oyun içinde mevcuttur ve dış dünyada gerçek bir değeri bulunmaz. Merkezi olmayan yapıları ve blockchain teknolojisine olan bağlılıkları nedeniyle GameFi projelerinde durum böyle değildir.

GameFi nasıl çalışır?

GameFi alanında hizmet veren her oyunun kendi modeli ve bir oyun ekonomisi vardır. Buna ek olarak, bu dijital oyunlar belirli bir parasal avantaj da sağlamaktadır. Oyuncular rakipleriyle yaptığı savaşları kazandıklarında çeşitli kripto para ödülleri kazanabilirler. Günümüzde GameFi alanında çalışan projelerde oyunculara ödülleri daha çok NFT türünden aktarılmaktadır. Daha sonradan değiştirilememesi nedeniyle oyuncuya tam hakimiyet tecrübesi sunan yapıları itibariyle NFT’ler GameFi’nin önemli bir parçasıdır.

Günümüzdeki popüler projelere baktığımızda, Decentraland ve The Sandbox gibi popüler oyunların, oyunculara çeşitli dijital araziler satın alma imkanı sunduklarını görüyoruz. Oyuncular, sahip oldukları bu dijital arazileri geliştirebilir ve Web3 deneyiminin tadını çıkarabilir. NFT ve Metaverse ile kol kola yürüyen GameFi alanının önümüzdeki süreçte geleneksel video oyunlarından önemli bir payı kapması beklenmekte.

Günümüzdeki bazı kazanç odaklı oyunlar, oyuncuların likiditeyi tüketerek veya oyun varlıklarını diğer oyunculara ödünç vererek oyunu oynamadan pasif gelir elde etmelerine bile izin vermektedir. Bununla birlikte, bunun gibi yeteneklerin varlığı yalnızca oyunu merkezden uzaklaştırmakla kalmaz, aynı zamanda oyuncuların DAO aracılığıyla sektörün ve projenin gelişimini etkilemesine de izin verir.

Örneğin, Decentraland oyuncuları, DAO’ya bağlı borsalarında mevcut olan ilgili varlıkların toplam sayısına dayalı olarak oyundaki kuruluşun politikaları üzerinde oy kullanma yetkisine sahiptir. Oyuncuların elinde bulunan MANA token varlığıyla birlikte dijital arazi gücü onun oy kullanma yetkisini güçlendirebilir. Bu tarz bir senaryoda, elinde daha fazla MANA token veya dijital arazi varlığı bulunan kişiler daha güçlü bir oy hakkına sahip olabilirler.

Günümüzdeki GameFi oyunlarının birçoğu, daha hızlı ve daha ucuz işlem maliyeti sunan Ethereum, Solana ve Polygon üzerine kuruludur. Ancak yakın zamanda Ethereum (ETH) için işlem ücretlerinin artması bazı projelerde topluluğun tepkisini çekmeye başlamış durumda. Bununla birlikte de artık Ethereum ağı yerine projelerin Solana gibi daha ekonomik ağlara taşınmasına yönelik tartışmalar hararetleniyor.

GameFi nedir sorusu, oyna-kazan türünden oyunların giderek popülerlik kazanmasıyla artmaktadır. Oyuncuları gerçek dünyada satabilecekleri çeşitli eşya ve özelliklerle ödüllendiren bu oyunların cazibesi de giderek artıyor. Her ne kadar kripto para piyasalarındaki genel düşüşlerde oyunların bağlı olduğu altcoin projeleri de etkileniyor olsa da bunun önümüzdeki süreçte düzelmesi beklenmekte.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir