Kripto

FOMC Toplantısında Önemli Hususlar! 2022 Yılında Nasıl Bir Yol Haritası İzlenecek?

Federal Açık Piyasa Komitesi(FOMC) tutanaklarında yatırımcıların dikkat etmesi gereken birçok önemli önemli karar alındı.

Google News Abone Ol

Federal Açık Piyasa Komitesi(FOMC) Nedir?

ABD Federal Rezerv Federal Açık Piyasa Komitesi , yatırımcılarla para politikalarıyla ilgili iletişime geçtiği öncelikli yolun belirlenmesi konusunda önemli bir komitedir. Yılda 8 kez düzenlenir, komite oylarıyla faiz oranları ve diğer politik tedbirler, üyelerin ekonomik koşullarla ilgili yorumlarını içerir. Genel olarak tüm piyasaların etkilendiği bir komite olup yatırımcılar tarafından oldukça dikkat edilmesi gereken bir komitedir. Komite diğer borsaları etkilediği gibi dolar üzerindeki faiz oranları ve enflasyon kripto para borsalarından daha risksiz olduğu için faiz arttırımı genel olarak kripto para borsalarını negatif olarak etkilemektedir.

fo5

Federal Açık Piyasa Komitesi(FOMC) tutanaklarında dikkat edilmesi gereken hususlardan bazıları şunlar:

  • Üyeler, oranlar için hedef aralığın yükseltilmesinin yakında gerekli olacağını tahmininde bulundular. Üyelerin çoğu, federal fon hedef aralığında 2015 sonrası döneme göre daha hızlı bir artış oranının olacağına inanıyordu. Üyelerin çoğu, enflasyonun beklendiği gibi düşmemesi durumunda, komitenin politika uyumunu şu anda beklenenden daha hızlı bir şekilde ortadan kaldırmasının uygun olacağını vurguladı.
  • Üyelerin çoğunluğu komitenin net varlık alımlarının Aralık ayında açıklanan programa uygun olarak düşürülmesine devam etmesini ve alımların Mart ayı başında sona ermesini tercih etti. Birkaç katılımcı, koşulların muhtemelen bu yıl bilançonun boyutunu küçültmeye başlamayı gerektireceğine olan inancını dile getirdi.
  • Bazı üyeler politika düzenlemesinin aniden kaldırılmasının finansal koşulların gereksiz yere sıkılaşmasına neden olacağı endişesini dile getirdi.
  • Birkaç katılımcı, komitenin enflasyonu düşürmeye kararlı olduğuna dair daha güçlü bir sinyal vermek için komitenin net varlık alımlarının bir an önce sona ermesinden yana olduklarını belirtti. Katılımcılar, enflasyonun izlediği yola ilişkin belirsizliğin yüksek olduğu ve enflasyon risklerinin yukarı yönlü olduğu konusunda hemfikirdi.

Üyelerden bazıları varlık değerlemelerinin çeşitli piyasalarda yükseldiğini ve önemli bir yeniden düzenlemenin gelecekteki bir gerilemeye katkıda bulunabileceğine dair endişeleri arttırdığını belirtti. Ayrıca üyeler pandeminin olası kötüleşmesi, jeopolitik gerilimlerin tırmanma olasılığı veya finansal koşullarda önemli bir sıkılaşma gibi görünüme yönelik aşağı yönlü risklerden bahsetti.

Fed Staff, PCE enflasyonunun 2022’de %2,6 ve 2023’te %2 olması bekleniyor. Bu oran 2021 yılındaki oranların çok daha altında olmasına rağmen ABD için oldukça yüksek bir oran.

 

Federal Açık Piyasa Komitesi(FOMC)’nin İşleyişi

fo4

FOMC’de 12 üye bulunmaktadır ve komitede bulunan 7 üye, Fed Yönetim Kurulunu Oluşturur. Fed Başkanı aynı zamanda New York Federal Bank’ın Başkanıdır. Kalan 4 üye ise diğer 11 Fed Başkanlarından oluşmaktadır ve 4 üye yıllık olarak değişmektedir. Oy hakkı bulunmayan Fed Başkanları da Komite toplantısına katılmaktadırlar ve tartışmalarda söz hakları bulunmaktadır. FOMC hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayarak FED’in resmi sitesi üzerinden bilgi alabilirsiniz.

 

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir