Nedir ?

Flash Loan saldırısı nedir?

Google News Abone Ol

Bir örnek vermemiz gerekirse, geleneksel bir bankadan kredi almak için belgeler sağlamanız ve doğrulama ile uygunluk prosedürlerinden geçmeniz gerekmektedir. Ancak flash Loan için bu işlem gerekli değildir. Bu noktada tüm süreç anında gerçekleşir ve kullanıcıların bu kredilere neredeyse anında erişmesi ve geri ödemesi sağlanmış olur.

Flash loan, kripto ve DeFi alanında karşımıza çıkan nispeten yeni bir teknolojidir. Çok kullanışlıdırlar ancak bilgisayar korsanları tarafından manipüle edilerek Flash Loan saldırısı yaşanma riski de barındırırlar.

İlgili Makaleler

Flash Loan sisteminin nasıl çalıştığını ve kendinizi saldırılara karşı nasıl koruyabileceğinizi öğrenmek için haberimizi okumaya devam edebilirsiniz.

Flash Loan nedir?

Flaş Loan, kripto alanında son zamanlarda giderek daha fazla popülerlik kazanan teminatsız kredi sistemidir. Bazı DeFi platformlarının yatırımcılara sunduğu teminatsız kredilerdir. Bu krediler, erişimden önce herhangi bir teminat gerektirmediği için teminatsız olarak kabul edilir. Bir Flash Loan varlığına erişmek için, blockchain üzerinde kredi talep eden akıllı bir sözleşme oluşturulur. Bunu gerçekleştirmek, bazı geliştirici bilgisi ve programlama becerileri gerektirebilir. Ancak, Collateral Swap ve DeFi Saver gibi bazı araçlar, kullanıcıların kodlama becerileri olmadan Flash Loan özelliğine erişmesine izin vermektedir.

Flash Loan’ın 3 temel özelliği

Flash Loan sistemleri başlıca aşağıdaki özelliklere sahiptirler.

1. Teminatsız kredi

Bu özellik sayesinde Flash Loan sistemlerinde kredi almak için herhangi bir teminat, mevduat veya varlık ile bu anlaşmayı korumanıza gerek olmaz. Ayrıca, kredi kontrolü de gerekli değildir.

2. Akıllı sözleşmeler

Akıllı sözleşmeler, tüm süreçlerin tek bir işlemde yapılmasını sağlar. Örneğin, bir işlemde parayı iade etmezseniz kredi süreci iptal edilir. Bu süreç aynı zamanda krediyi güvende tutar ve kredi veren platformlar için riski azaltır.

3. Anında işlem

Borç aldığımız, bir süre kullandığımız ve belirli bir süre içinde geri ödediğimiz bir borç verme sistemine temel olarak alışığız. Ancak bu, Flash Loan ile aynı şey değildir. Bir kez Flash Loan aldığınızda, akıllı sözleşmeler kullanarak neredeyse anında işlem yapmanız ve tek blok işlemi yapılmadan önce parayı geri ödemeniz gerekir. Tüm süreç genellikle bir anda ve hızlı bir şekilde gerçekleşir.

Popüler Flash Loan kullanım alanları

Flash Loan daha çok ne için kullanılır?

Arbitraj ticareti

Tüccarların Flash Loan almasının ana nedenlerinden biri, farklı borsalarda oluşan küçük fiyat farklarıyla para kazanmaktır. Arbitraj ticareti, para kazanmak için tüccarlardan büyük miktarda fon kullanarak çalışır ve bir kripto Flash Loan almak, bu tür hareketler için kolay finansman sağlamanın önemli bir yoludur.

Arbitraj ticareti yapmak için hızlı bir şekilde kredi çekersiniz ve daha sonra bunu varlığın daha ucuz olduğu bir borsada onu satın almak için kullanabilirsiniz. Ardından da aradaki farkı değerlendirerek bunları daha farklı bir borsada daha pahalı fiyata satabilirsiniz. Bu işlemden sonra Flash Loan işleminizi ücret ve faiziyle birlikte geri ödersiniz.

İşlem ücretlerinden tasarruf etmek için

Flash Loan özelliği bazen birden fazla işlemi tek bir işlemde birleştirerek işlem ücretlerini azaltmanıza yardımcı olabilir. İşlemin maliyeti genellikle kredi tutarından düşülür, bu nedenle ilgili taraflar daha düşük ücretlerden yararlanabilmektedir.

Kripto paralarda Flash Loan saldırısı nedir?

Teminatsız kredi alma fırsatı, Flash Loan saldırılarının artmasına neden olmuş durumda. Bir saldırgan büyük miktarda Flash Loan aldığında ve fonu piyasa fiyatlarını manipüle etmek ve DeFi protokollerinden yararlanmak için kullandığında bir Flash Loan saldırısı meydana gelmiş olur. Bu tür kötü niyetli kişiler, normal yatırımcıların aksine, genellikle bu tür hareketlerden önemli ölçüde kazanç sağlayabilirler.

Flaş Loan alanına yönelik saldırılar, bir DeFi veya kripto para platformunun güvenlik açıklarından yararlanılarak da gerçekleştirilebilir. Saldırganlar, borcu tek bir işlemde ödemek zorunda olduklarını bildikleri için genellikle süreçte çok hızlı davranırlar. Yukarıda da belirtildiği gibi, ödenmemiş bir Flash Loan hiçbir şey olmamış gibi iptal edilir. Flaş Loan saldırganları, blockchain protokollerine aşarak piyasayı manipüle etmenin yeni yollarını bulmaya çalışmaktadır.

Düşük riskli ve yüksek ödüllü olabildikleri için DeFi’de Flash Loan saldırıları yaygındır. Bunları çalıştırmak için ihtiyacınız olan tek şey bilgisayarınız ve bir internet bağlantısıdır. İşlem yapıldıktan sonra genellikle arkanızda iz de kalmaz, bu da Flash Loan saldırganlarının izini sürmeyi zorlaştırmaktadır.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir