Teknik Analiz

FED’in faiz kararı kripto paraları nasıl etkileyecek?

Google News Abone Ol

ABD Merkez Bankası (FED) tarafından uzun bir süredir beklenen toplantı sonunda gerçekleşti ve 75 baz puanlık bir faiz artırımı kararına gidildi. ABD ve dünya ekonomilerinin dışında kripto para pazarında da merakla beklenen bu toplantının etkileri şimdiden görünmeye başlamış durumda.

Faiz kararının duyulmasıyla birlikte Bitcoin (BTC) tekrardan 20.000 dolarlık noktaya doğru inmeye başladı. Buna ek olarak da altcoin lideri olarak bilinen Ethereum için 1.000 dolarlık önemli destek neredeyse kaybedilme noktasında. Peki bu karar önümüzdeki süreçte kripto paraları nasıl etkileyecek? İşte detaylar…

Faiz kararı kripto paraları düşüşe sürükledi

FED tarafından alınan bu 75 baz puanlık faiz artırımı kararıyla birlikte kripto paralarda hali hazırdaki düşüş süreci daha da hızlanmış durumda. Yatırımcılar şu anda zararlarına zarar katarken birçok büyük hacimli cüzdanda da satış görünüyor.

Kripto para piyasalarında olumsuzluklar arka arka gelmeye devam ederken yatırımcılar şu anda Bitcoin’in 20.000 dolarda direnmesini umut ediyor. Aksi bir taktirde, yaşanacak düşüşün devam etmesiyle BTC’de 13.000 dolarlık bir sonraki önemli desteğe kadar düşme tehlikesi gündeme gelecektir.

bitcoin teknik analiz

Haber yayın saatleri itibariyle kripto paraların lokomotifi olarak görülen BTC’de ani düşüş trendi başlamış görünüyor. Henüz yeni açıklanan FED faiz kararı ile birlikte hızlanan bu düşüş için 20.000 dolarlık noktada halen bir direnç var. Bunun beraberindeyse destek noktasının giderek güç kaybettiği ve satışların devam etmesi durumunda destek noktasının kırılması bekleniyor.

Enflasyon, FED kararı ve kötü olaylar…

Dünya genelinde devam eden enflasyon, beraberinde alınan FED kararı ve kripto para piyasalarındaki kötü olaylar düşüş trendinin temel yapı taşları durumunda. Hali hazırda ABD’de faiz artırımına gidilmesi birçok uzman tarafından bekleniyor olsa da bunun 50 baz puan kadar yapılacağı düşünülüyordu. Bazı analistlerin tahminlerinin de üstünde alınan bu FED kararıyla birlikte kripto para piyasaları daha da zorlu bir sürece girmiş durumdalar.

Yaşanan son düşüşlerle birlikte kripto para piyasalarının toplam market değeri de dibi boylamış durumda. 15 Haziran günü itibariyle CoinMarketCap üzerinden alınan veriler toplam market değerinin 900 milyar dolara kadar düştüğünü gösteriyor. Geçtiğimiz günlerde 1 trilyon dolarlık noktayı kaybeden piyasalarda birkaç günde 100 milyar dolarlık daha kayıp yaşanmış durumda. Beraberindeyse birçok yatırım şirketi finansal politikalarını kripto paralar için değiştirme yönünde planlar yapmaya başladı.

Şu anda piyasalarda birçok kurumsal yatırımcının satın aldığı ortalama Bitcoin fiyatının da altından işlem yapılıyor. Bu durum kurumsal yatırımcıları milyonlarca dolarlık zarar durumuna sokarken ilerleyen süreçte buradan da olumsuz haberler geldiğini görebiliriz. Hali hazırda birçok şirketin zaten bu noktada önemli varlıklarından satışa hazırlandığına dair dedikodular devam ediyor. Bunun da gerçekleşmesiyle birlikte Bitcoin için önümüzdeki günlerde 15 bin ve ardından yukarıda da bahsettiğimiz 13 bin dolarlık noktalara inilebilir.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir