Ekonomi BülteniEkonomik TakvimHaftalık BültenKripto

FED’İN DÜŞÜNCE ÇEŞİTLİLİĞİNE İHTİYACI VAR

Joe Biden'ın Adayları, Değişen Finansal Risk Dünyasının Üstesinden Gelmek İçin Çok Uygun

Google News Abone Ol

Joe Biden’ın Adayları, Değişen Finansal Risk Dünyasının Üstesinden Gelmek İçin Çok Uygun

Başkan Joe Biden, Federal Rezerv Yönetim Kurulu’ndaki boş pozisyonları doldurmak için üç akıllı aday gösterdi. Tahmin edilebileceği gibi, Cumhuriyetçiler, özellikle iklim değişikliğinin finansal istikrar üzerindeki etkileri konusunda endişelerini dile getiren ve gölge bankacılığın yarattığı risklere, kripto paralara ve siber güvenliğe ilgi duyan denetim başkan yardımcısı adayı Sarah Bloom Raskin’in görüşlerinden şimdiden şikayet ediyorlar.

Muhafazakarlar, bu atamanın “banka denetimini siyasallaştıracağını” söylüyor.

619c63a686b24432401e0303

FED Uzun Yıllardır Düşük Faiz Oranlarını Başarıyla Kullanmıştı

Alan Greenspan’den bu yana, FED, varlık fiyatlarını desteklemek ve iş döngüsünü uzatmak için düşük faiz oranlarını başarıyla kullandı. Ortalama toparlanma döngüleri 1982’den beri genişlemektedir. Bu, her iki tarafın politikacılarının çıkar grupları arasında değiş tokuş yapmayı içeren zor kararlar almamasını kolaylaştırmıştır. Bunun yerine, üretkenlik ve ücret artışından ziyade varlık fiyatları enflasyonunun giderek daha fazla yönlendirdiği bir ekonomiyi FED’e devretme sorumluluğunu üstleniyorlar.

images 1

FED Üzerindeki Siyasi Baskı Artıyor

Bu işlevsiz dans, 2008 mali krizinden sonra ve FED’in niceliksel genişleme programının genişlediği 2010’dan sonra daha da hızlandı. O zamandan beri toparlanmayı maliye politikası değil para politikası yönlendirdi. Biden, Build Back Better gündemiyle bunu değiştirmeye çalıştı. Ancak Kongre’deki kutuplaşmış siyaset, ciddi, uzun vadeli mali teşviklerin her zamankinden daha zor olduğu anlamına geliyor. Bu, FED üzerinde daha fazla siyasi baskı oluşturuyor.

FED’in Baktığı Siber Güvenlik, Kripto ve İklimden Jeopolitiğe Kadar Risk Türlerinin Yetki Alanını Genişletmeyi Düşünmenin Tam Zamanı

Enflasyon, merkez bankasını en azından şimdilik, kolay para politikalarını geri almaya zorladı. Bu durumun nihayetinde bazı büyük pazar etkileri olacaktır. Son on yılda finansal risk, geleneksel bankacılık sektöründen özel sermaye, finansal olmayan şirketler ve fintech gibi alanlara göç etti. FED’in baktığı siber güvenlik, kripto ve iklimden jeopolitiğe kadar risk türlerinin yetki alanını genişletmeyi düşünmenin tam zamanı.

Aslında bu, Başkan Donald Trump’ın denetimden sorumlu başkan yardımcısı Randy Quarles’ın yönetiminde zaten oluyordu. Ulusal finansal düzenlemeyi koordine eden uluslararası bir kuruluş olan Finansal İstikrar Kurulu’na Temmuz 2021’de iklimle ilgili finansal riskleri ele alan bir beyaz kitap yayınladığında başkanlık etti. Bu durumlar, Cumhuriyetçilerin söylediği kadar tartışmalı değil.

kriptoparabirimleri

Düzinelerce Merkez Bankası Dijital Para Birimlerini Araştırıyor veya Deniyor

Bu arada endüstri, düzenleyicilerin ve politikacıların önüne geçiyor. Sigorta şirketleri yıllardır iklim değişikliğiyle ilişkili ekonomik riskleri ve piyasa risklerini ortaya koyuyor. Şirketler kendileri bununla ilgilenmedikleri için giderek pazar darbesi almaya devam ediyorlar. CEO’lar aslında bu cephede tutarlı beklentiler konusunda daha fazla rehberlik için çaresizler. FED’in iklimi görmezden gelmesi bir görev ihlali olur. Aynı şey, Bloom Raskin’in Hazine Bakan Yardımcısı iken baktığı siber güvenlik, kripto para ve dijital para için de geçerli. Eğer bu “politik” ise, o zaman dünya çapında politiktir. Düzinelerce merkez bankası dijital para birimlerini araştırıyor veya deniyor. Bunların daha geniş çapta benimsenmesi, düzenleyiciler için bir fırsatın yanı sıra bir zorluğu da temsil ediyor. Bu, doların küresel rezerv para birimi olarak konumu için zaman içinde daha az geçerli olmayacak ve bu, FED’in yakından incelemesi gereken bir risk.

fed2

Merkez Bankası’nın Daha Büyük ve Daha Geniş Konuşmalar Yapması Riski Tespit Etmek İçin Çok Önemli

FED, belki de Finansal İstikrar Gözetim Konseyi aracılığıyla kripto para birimleri ve siber risk gibi konuları hedef sorunları yapan Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu gibi düzenleyicilerle yakın çalışmalıdır. Bu plan, gelecekteki riskleri değerlendirmek için tüm ABD mali düzenleyici kurumlarını bir araya getiriyor. Özellikle de bu tür büyük teknolojik, jeopolitik ve finansal piyasa değişimlerinden geçtiğimiz şu sıralarda merkez bankası içinde ve dışında daha büyük, daha geniş konuşmalar, düzenleyici kurumlar arasındaki dikişlere sık sık düşen riski tespit etmek için çok önemlidir.

enf iha 16 9 1596581214 880x495 1

FED’in Görevi Sadece Enflasyonu Düşük ve İstihdamı Yüksek Tutmak Değil

FED’in aslında sadece enflasyonu düşük ve istihdamı yüksek tutmakla kalmayıp aynı zamanda toplulukları ekonomik olarak daha istikrarlı hale getirmeyi de içeren üç yönlü bir işi olduğunu hatırlamakta fayda var. Bu topluluk görevi, uzun yıllar boyunca ticaret kurallarının veya sermaye gereksinimlerinin ayrıntılarından çok daha az ilgi gördü. Ancak bugün spekülatif perakende yatırım miktarı göz önüne alındığında, tartışmasız daha önemli.

spekulasyon

Bizler de Spekülatör Sayılır Mıyız?

FED’in yarattığı “her şey balonu” ile ilgili en endişe verici şeylerden biri, hepimizi spekülatörlere dönüştürmesidir. Bitcoin ve diğer yüksek spekülatif varlıkları satın alan, yeni çevrimiçi ticaret platformlarını kullanan ve piyasayı çok daha yakından incelenmesi gereken şekillerde hareket ettirenler sadece profesyoneller değil, bireylerdir.

Bu nedenle FED’deki düşünce çeşitliliğini ve üzerinde çalışılan riskler evrenini genişletmek harika bir şey. Eski Minneapolis FED Başkanı Narayana Kocherlakota’nın yakın zamanda yazdığı gibi, “FED yetkilileri çok homojen ve refahlarını savunmaları gereken daha geniş Amerikalılardan çok bankalar ve yatırımcılarla empati kurmaya çok yatkınlar.” Biden’ın yeni listesi, süreçteki perspektifi ve risk yönetimini genişleterek bunu düzeltmeye yardımcı olacaktır. İşte bunun sorunsuz bir onay olduğunu umuyorum.

FED yetkilileri çok homojen ve refahlarını savunmaları gereken daha geniş Amerikalılardan çok bankalar ve yatırımcılarla empati kurmaya çok yatkınlar. – Eski Minneapolis FED Başkanı Narayana Kocherlakota

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir