Ekonomi Bülteni

FED Yetkilileri, Enflasyon Yükselirken Faiz Artırımlarının Yakın Olduğunu Söylüyor

ABD merkez bankacıları, yaklaşan Ocak ayı politika toplantılarından önce son bir kamuoyu yoklaması telaşında. Muhtemelen mevcut artışla daha da kötüleşecek olan yüksek enflasyonu dizginlemek için faiz oranlarını Mart ayında artırmaya başlayacaklar.

Google News Abone Ol

ABD merkez bankacıları, yaklaşan Ocak ayı politika toplantılarından önce son bir kamuoyu yoklaması telaşında. Muhtemelen mevcut artışla daha da kötüleşecek olan yüksek enflasyonu dizginlemek için faiz oranlarını Mart ayında artırmaya başlayacaklar.  

New York Federal Rezerv Bankası Başkanı John C. Williams Cuma günü yaptığı açıklamada, işgücü piyasasındaki çarpıcı gelişmeler ve FED’in %2 hedefinin oldukça üzerinde olan enflasyonun ardından merkez bankasının bu yıl faiz oranlarını artırmaya başlamasının mantıklı olduğunu söyledi. Williams gazetecilere verdiği demeçte, “Açıkça istediğimizden daha yüksek olan ve henüz aşağı inmeyen bir enflasyon görüyoruz” dedi. “Bu yüzden böyle bir karar vermeye yaklaşıyoruz. Bu mantıklı olacak.” Williams, ilk faiz artışını tam olarak ne zaman beklediğini söylemeyi reddederken, bu hafta yaklaşık yarım düzine politikacı, FED’in Mart ayından itibaren faiz oranlarını artırabileceğinin sinyalini verdi.

johnwilliams1 e1522773403426

FED’in İçinde Bulunduğu Politika Sorunu

Mart’ta faiz artırımı olasılığının ısrarı, FED’in içinde bulunduğu politika sorununu yansıtıyor. FED’in büyümeyi teşvik etmek için tasarlanmış bir tahvil alım programına kilitli olduğu ve oranların sıfıra yakın seviyelerde takılıp kaldığı bir zamanda, çok az gerileme belirtisi gösteren sert enflasyon bu durumun göstergesi. Aralık ayında, bu politika kısıtlaması daha belirgin hale geldikçe politikacılar olası bir erken faiz artışına başlamak amacıyla pozisyon almak için tahvil alımlarını daha hızlı kesmeye başladılar. Şimdi bu olasılık, en azından finansal piyasalardaki bahislerle ölçüldüğü gibi neredeyse kesinlik kazandı. Traderlar, vadeli işlemlerde faiz oranında, Mart ayında %86 oranında bir oran artışı şansı görüyor. Politikacılar, oranları bugünün düşük seviyelerinin üzerine yükselttiklerinde desteği kaldırmanın bir sonraki aşamasına – uzun vadeli faiz oranlarını düşürmeye yardımcı olmak için biriken 8 trilyon dolardan fazla tahvili boşaltmaya – başlayabileceklerini söylüyorlar. Ancak bu hareketlerin zamanlamasının, ekonominin pandeminin neden olduğu aksaklıkları çözmesinin ne kadar süreceğine bağlı olacağı konusunda uyarıyorlar.

624953Image1

Ekonomide Omicron Etkisi

Politika yapıcılar, COVID-19’un Omicron varyantının neden olduğu enfeksiyonlardaki son artışın ekonomik büyümeyi yavaşlatabileceğini ve aşırı yüksek enflasyona katkıda bulunan tedarik zinciri kesintilerini uzatabileceğini kaydetti. San Francisco FED Başkanı Mary Daly, FED’in talebi azaltmak için faiz oranlarını artırması gerektiğini ve onu kısıtlı arzla uyumlu hale getirmesi gerektiğini söyledi. Daly, New York Times’ın Twitter Spaces ile yaptığı röportajda, “Fiyat istikrarını sağlamak için politikayı ayarlamamız gerekecek. Ekonomiyi biraz dizginlemek istiyoruz.” dedi. Williams, ABD ekonomisinin bu yıl 2021’deki artıştan bir adım gerileyerek %3,5 büyüyebileceğini, ancak yine de sağlam olduğunu söyledi. Williams, Dış İlişkiler Konseyi tarafından düzenlenen sanal bir etkinlikte, “Omicron dalgası bir kez azaldığında, ekonomi sağlam bir büyüme yörüngesine dönmeli ve ekonomi üzerindeki bu arz kısıtlamaları zamanla azalmalı.” dedi. FED yetkilisi, ekonomi büyüdükçe işgücü piyasasının iyileşmeye devam etmesini beklediğini ve işsizlik oranının bu yıl %3,5’e düşeceğini tahmin ettiğini söyledi. Williams, ekonomik büyüme yavaşladıkça ve arz kısıtlamaları çözüldükçe fiyatlandırma baskılarının hafifleyebileceğini belirterek, enflasyonun bu yıl yaklaşık %2,5’e, 2023’te ise %2’ye düşmesini beklediğini sözlerine ekledi. Geçen ay tüketici fiyatları yaklaşık 40 yıldaki en büyük yıllık artışını kaydetti. Williams, faiz oranlarını kademeli olarak artırmanın, uzlaştırmayı ortadan kaldırmanın bir sonraki adımı olacağını, ancak bu oran artışlarının tam zamanlaması ve hızının enflasyon ve ekonomide ne olduğuna bağlı olacağını söyledi.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir