Amerika EndeksleriDünya EndeksleriEndekslerKriptoKripto Haberleri

Tüm Dünya’nın Gündemi: FED Toplantısı’nın Endesklere ve Kripto Paralara Etkisi

ABD Merkez Bankası bilançosunu küçültme ve enflasyona karşı faiz arttırımı politikalarıyla beraber piyasalar toplantıya kısa bir süre kalmışken düşüş yönlü tepki verdi.

Google News Abone Ol

Küresel salgının getirdiği tedarik zinciri sorunuyla beraber dünya genelinde bir enflasyon krizi yaşanıyor.

ABD salgınla mücadele etmek için yangına körükle gitti ve para pastı. Para basmanın kaçınılmaz sonucu olarak enflasyon doğdu. Enflasyonun ilacı ise faiz arttırımı. Faiz artırımı politikaları da en temel anlamıyla Amerikan Doları’nı global minvalde değerlenmesi demek. Yüksek faiz, doları güçlendirdiği için bu durumun riskli varlıklar ve gelişmekte olan ülkeler üzerinde baskı yaratır.

FED, faizleri arttıracak, bilançosunu küçülerek piyasaya sürdüğü parayı sıfırlayacak. FED’in bilanço büyüklüğü pandemi başından bu yana yaklaşık olarak 4 trilyon dolardan 9 trilyon dolara kadar yükseldi. Bu sıkılaşma politikasıyla beraber piyaslarda toplantıya kısa bir süre global endekslerde ve kripto paralarda satış baskısı güçlendi.

btc

S&P 500, Nasdaq ve Kripto Paralar Son Zamanların Dip Seviyelerini Gördü

Geçtiğimiz hafta gelen satış yönlü tepkilere neler sebep oldu?

1- FED’in Sıkılaşma Politikaları
Son zamanlarda kurumsallar ve ekonomistler tarafından gelen açıklamalar FED’in daha fazla faiz arttırımı yapacağı yönündeydi. Bu beklenti piyasalarda belirsizlik ve karamsarlık yarattı.

2-Teknoloji Hisseleri Önderliğinde Gelen Satış Baskısı
Nasdaq yani teknoloji şirketlerinin işlem gördüğü borsa, geçtiğimiz hafta yüzde yediden fazla gerileyerek en çok düşen endeksler arasındaydı. Teknoloji şirketleri iler arasında bir korelasyon olduğu bilinen Bitcoin, bu durumdan ayrışamadı. Kripto paralar doğası gereği merkeziyetsiz bir yapı olsa da henüz yeterli olgunluk seviyelerine ulaşamadığı için diğer varlıklardan ayrışamıyor.

3-Medyadaki Olumsuz Haberler
Son zamanlarda kripto paralara yönelik çıkan olumsuz haberlerin ardı arkası kesilmedi. Öncelikle ülkelerden gelen madencilik yasakları, ardından İngiltere önderliğinde bazı ülkeler kripto varlıklara ait reklamları yasaklayacaklarını dile getirdiler. Son darbe ise Rusya’dan geldi. Geçtiğimiz hafta Rusya hükümeti kripto paraları toptan yasaklamak istediklerini ifade ettiler. Madencilik ve kullanıcı hacmi olarak önemli bir paya sahip Rusya’dan böyle bir açıklama gelmesi, piyasadaki belirsizliklerin de birleşmesiyle beraber satış baskısını arttırdı.

Tüm bunlara bir de artan jeopolitik riskleri ekleyebiliriz. Çin-ABD ilişkileri, Rusya-Ukrayna çıkmazı çatışmalarıyla beraber piyasadaki karamsarlığın ve belirsizliğin artmasıyla riskli piyasalardaki iştahın azaldığını söyleyebiliriz.

powelll

FED Toplantısı Kripto Paraları Nasıl Etkiler?

Tüm dünyanın yakından takip ettiği yılın ilk FED toplantısı salı günü itibari ile başladı. Çarşamba günü 22.00’da kararların açıklanması bekleniyor. Faiz arttırımından ziyade geleceğe yönelik mesajların beklendiği bir toplantı olacak. Sözlü yönlendirme olacağı bekleniliyor.

Tüm bunlarla beraber yatırımcıların dikkatli olmasında fayda var. FED öncesi kripto paralarda bir rahatlama geldi. Fakat bu rahatlama oluşan derin satış baskısının ardından satış fırsatı olarak görülebilir ve fiyatlanmalar kısıtlı kalabilir. Yatırımcıların açık pozisyonlardan bazı bölgelerde kazançlarını realize ederek ilerlemeleri daha koruyucu olacaktır.

 

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir