Ekonomi BülteniEkonomik TakvimHaftalık Bülten
Trend

FED Faiz Oranlarını Düşürecek Mi?

ABD Merkez Bankası'nın faiz artırımlarını beklenen gibi mi olacak?

Google News Abone Ol

ABD Merkez Bankası’nın Hamlelerinden Bağımsız Olarak Merkez Bankasının Faiz Oranlarını Düşürmesi Muhtemel!

Uzmanlar Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ABD Merkez Bankası’nın beklenen faiz artırımlarına rağmen Çin’in Şubat ayında gösterge kredi oranlarını sabit tutmasının ardından önümüzdeki aylarda para politikasını gevşetmesinin muhtemel olduğunu söyledi.

Ulusal Bankalararası Fonlama Merkezi, Çin’in bir yıllık ana kredi faiz oranı veya LPR (esas olarak şirketlere verilen kısa vadeli krediler için gösterge borç verme oranı) olarak Pazartesi günü yüzde 3,7’ye ulaştığını ve Ocak ayına göre değişmediğini söyledi.

Merkeze göre, birçok borç verenin ipotek oranlarını temel aldığı beş yılı aşkın LPR de önceki yüzde 4,6 okumasından değişmeden kaldı.

İstikrarlı oranlar, ülkenin merkez bankası olan Çin Halk Bankası’nın ekonomiyi istikrara kavuşturmak için faiz oranlarını düşürmede duraklamasına işaret ediyor.

istockphoto 1199877228 612x612 1

“Duraklama Yakında Daha Fazla Gevşeme Önlemleriyle Sona Erecek!”

Uzmanlar, ABD Merkez Bankası’nın Mart ayı gibi erken bir tarihte faiz oranlarını artırmasının beklenmesine rağmen, diğer merkez bankalarının parasal gevşeme başlatması için bir engel olarak görülen duraklamanın yakında daha fazla gevşeme önlemleriyle sona ereceğini söyledi.

UBS Investment Bank’ın Asya Ekonomisi Başkanı ve Çin Baş Ekonomisti Wang Tao, “Beklenen FED faiz artışlarına rağmen Çin Merkez Bankası’nın Çin ekonomisini istikrara kavuşturmaya yardımcı olacak politikayı gevşetmesi için hala yeterli politika alanı var” dedi.

cin merkez bankasi 3Enm cover

Çin Baş Ekonomisti Wang Tao: Faiz Artışlarının Doların Önemli Bir Değer Kazanmasına Yol Açmayacak

Wang, FED’in bu yıl altı kez faiz oranlarını artırmasını beklemesine rağmen, faiz artışlarının doların önemli bir değer kazanmasına yol açmayacağını ve bu nedenle sermaye girişlerinde bir düşüş ve renminbi’nin zayıflaması söz konusu olduğunda Çin üzerindeki baskıyı sınırlandıracağını söyledi.

Sonuç olarak Wang, Mart veya Nisan aylarında zorunlu karşılık oranında veya gerekli getiri oranında başka bir indirim göreceğini ve kredi faiz oranlarının bu yıl biraz daha azalabileceğini söyledi.

Çin Merkez Bankası, reel ekonomi için daha fazla fon sağlamak amacıyla Aralık ayında RRR’de 0,5 yüzde puanlık bir indirim veya borç verenlerin rezerv olarak tutması gereken para oranını uygulamıştı. Bunu, Ocak ayında önemli bir politika faizi olan orta vadeli borç verme olanağının faiz oranındaki indirim izlemişti.

greathallofthepeople

Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu Daha Fazla Parasal Destek Sözü Verdi

Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu, Cuma günü yayınlanan ve LPR’nin düşürülmesi ve daha önce elde edilen önemli düşüşün üzerine reel kredi oranlarında daha fazla düşüşün teşvik edilmesi çağrısında bulunan bir bildiride daha fazla parasal destek sözü verdi.

f4mgONpIj06 tcBtFDnA4g

FED Sıcak Enflasyona Karşı Harekete Geçmeye Hazır!

Buna karşılık, Ocak ayı Federal Açık Piyasa Komitesi toplantı tutanakları, FED’in sıcak enflasyona karşı harekete geçmeye hazır olduğunu gösterdi. Uzmanlar, FED’in Mart ayından itibaren faiz oranlarını artırmasını bekliyor, ancak ilk artışın 0,25 veya 0,5 puanlık bir artış olup olmayacağı belirsizliğini koruyor.

KPMG Çin baş ekonomisti Kang Yong, ” Çin Merkez Bankası’nın para politikası formülasyonunda belirleyici bir faktör olarak FED’in sıkılaştırma hızını aldığını düşünmüyorum” dedi. “Çin ve ABD farklı ekonomik toparlanma döngülerinde ve tamamen farklı enflasyon durumlarıyla karşı karşıya.”

 Çin’de mümkün olan en kısa sürede daha fazla gevşeme önlemlerinin gerekli. – KPMG Çin baş ekonomisti Kang Yong

LPR’nin Mart ayında 0.1 yüzde puanı düşebileceğini ve Mart veya Nisan’da başka bir RRR indiriminin gerçekleşebileceğini tahmin eden Kang, ekonomik beklentilere yönelik piyasa güvenini desteklemek için Çin’de mümkün olan en kısa sürede daha fazla gevşeme önlemlerinin gerekli olduğunu söyledi.

Kang, ABD ve Çin arasındaki tüketici enflasyonu okumalarındaki farkın Ocak ayında 6,6 puanla rekor seviyeye yükseldiğini ve Çin’in herhangi bir FED hamlesi yerine yerel ekonomik koşullara dayalı olarak para politikasını dikte etme koşullarına sahip olduğunu belirtti.

 

İlginizi Çekebilir:

ABD 10 Yıllık Hazine Getirisi, Yatırımcılar Ukrayna Krizini İzledikçe Düştü!

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir