Amerika EndeksleriEndekslerKripto Haberleri

FED Faiz Kararını Açıkladı! Faiz Kararının Bitcoin’e Etkisi Ne Olur?

Fed faiz kararını açıkladı. Faizin sabit tutulması ne anlama geliyor? Dünya ekonomisine etkisi ne olur? Toplantıda neler konuşuldu?

Google News Abone Ol

13617978 728xauto

ABD Merkez Bankası, Faiz Kararını Açıklayarak, Oranlarda Değişikliğe Gitmedi!

ABD Merkez Bankası (Fed) beklenen faiz kararını açıkladı. Banka, federal fonlama faizini yüzde 0-0.25 aralığında tuttu. Karar metninde, faiz artışlarının yakında başlayacağı belirtilerek, bilançonun küçültülmesine yönelik operasyonun da sıkılaşmanın ardından geleceği kaydedildi.

PİYASALARIN FAİZ SABİTLİĞİNE İLK TEPKİSİ

photo 2022 01 26 22 24 29

Bitcoin yaklaşık %6, S&P ve NASDAQ yaklaşık %3 düşüş yaşadı. Faiz kararlarının sabit tutulması piyasalar için olumlu bir olmasına rağmen bu düşüşler neden yaşandı? Biraz da bunu yorumlamaya çalışalım.

powelll i4UT cover

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları pek iç açıcı değildi. Bu sebeple bu düşüşler gerçekleşmiş olabilir. Powell neler dedi?

  • “FMOC faizleri yakın zamanda artırmanın uygun olacağına karar verdi.”
  • “Omicron bu çeyrekte kesinlikle ekonomik büyümeyi etkileyecek.”
  • “Yüksek enflasyon ve güçlü işgücü piyasasıyla politikaya uymaya devam edeceğiz.”
  • “İşgücü piyasası önemli iyileştiremeler yaşamıştır. Maaşlar yıllardır hızlı bir şekilde yükseliyor.”
  • “Enflasyon uzun vadeli hedefimizin çok üzerinde kalıyor. Yüksek enflasyon artık daha çok yayılıyor. Yıl içinde enflasyonda düşüş bekliyoruz.”
  • “Yapabileceğimiz en iyi şeyin uzun süreli bir büyümeyi desteklemek olduğunu düşünüyoruz, bu fiyat istikrarını gerektiriyor.”
  • Bilanço çok büyük, ekonomi çok daha güçlü ve enflasyon çok daha yüksek. Şu an herhangi bir spekülasyon yapmam uygun olmayacak. Bilançonun tahmin edilebilir şekilde daralmasını istiyoruz.

En son dediği pek iç açıcı bir söylem değil. Bu açıklamalarla faiz artırımının sinyalini verdi. Bu da piyasaları düşüren sebep olabilir.

fed faiz

https://graphics.wsj.com/fed-statement-tracker-embed/

 

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir