Ekonomi BülteniEkonomik TakvimHaftalık Bülten

FED, FAİZ ARTIŞLARI YAKLAŞTIKÇA ENFLASYONLA MÜCADELE ARAÇLARINI KESKİNLEŞTİRİYOR

Traderlar, artan enflasyon ışığında Federal Rezerv'i ve para politikası planlarını yakından takip ediyor.

Google News Abone Ol

Federal Rezerv enflasyonla mücadele silahlarını ateşlemeye hazır ve ABD Merkez Bankasının politika komitesi bu hafta toplandığında, odak noktası tetiği çekip çekmeyecekleri değil, kaç kez çekecekleri olacak.

FED Daha Agresif Adımlar Mı Atacak?

Covid-19’un Omicron varyantı ekonomik belirsizliğe katkıda bulunurken ve tüketici fiyatlarında on yıllardır görülmeyen bir yükselişi körüklerken, FED’in Çarşamba günü aldığı karar, politikacıların enflasyonu kontrol altına almak için daha agresif adımlar atacağına dair işaretler açısından yakından incelenecek.

fed faiz karari ne zaman aciklanacak 1 1280x720 1

Faiz Artırımları Daha Erkene Çekilebilir!

İki günlük toplantısını Salı günü başlatan politika belirleyici Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC), Mart ayında faiz oranlarını artırmaya başlaması bekleniyor, ancak birkaç ekonomist erken harekete geçme olasılığına dikkat çekiyor.

Pantheon Makroekonomi Baş Ekonomisti Ian Shepherdson, AFP’ye verdiği demeçte, “Bence bu, gişe rekorları kıran bir toplantıdan ziyade bir tür bekletme operasyonu, ancak Mart ayı daha eğlenceli olacak.”

R75MM3WAM5AIRDNOYGEXZOXKWA

ABD’de Enflasyon Artmaya Devam Edecek Mi?

Bundan aylar önce, FED Başkanı Jerome Powell ve diğer üst düzey yetkililer, enflasyondaki keskin artışın “geçici” olacağını tartışıyorlardı. Ancak fiyat artışlarının yalnızca arabalar ve enerjinin üzerinde olmadığını, birçok malda yayıldığını gösteren her yeni veri raporuyla bu duruş giderek daha da sarsıldı.

2021’in sonunda, politikacılar yanlış hesapladıklarını ve eksen etrafında döndüklerini kabul ederek enflasyona doğrudan saldırmaya hazır olduklarını açıkladılar.

Ekonomiyi canlandırmak için uygulanan tahvil alım programını yavaşlatarak başladılar ve Aralık ayındaki son toplantılarında düşüş hızını hızlandırdılar.

guvercin sahin 660x246 1

Şahin Politika Mı? Güvercin Politika Mı?  

Son haftalarda FED yetkilileri, Covid-19 pandemisinin başlangıcında Mart 2020’de sıfıra indirdikten sonra gösterge borç verme oranını Mart ayında daralma sona erdiğinde ilk kez artıracaklarına dair güçlü sinyaller verdiler.

Brookings Enstitüsü’nde ekonomik araştırmalarda kıdemli bir araştırmacı olan David Wessel, “Mart ayında faiz artışına yönelik hareket oldukça açık ve Powell’ın (Çarşamba) düzenlediği basın toplantısında bu algıyı güçlendirmesini bekliyorum” dedi.

Fiyatları yükseltmek, 2021’de benzin, gıda, konut ve ikinci el araba maliyetlerinin artmasıyla yüzde yedi artan tüketici fiyatlarının kontrol altına alınmasına yardımcı olabilir.

Ancak, FED’in oranları kaç kez artıracağı sorusu devam ediyor.

kapak 151323

Enflasyonun Nedenleri Nelerdir?

Enflasyonun nedenleri, küresel sorunlardan, işçi kıtlığı gibi daha fazla iç endişelere ve pandemi sırasında Amerikalıların cüzdanlarını boşaltan ve talebi artıran devasa hükümet harcamalarına kadar sayısızdır.

fed5

“Bunlar FED’in Yüksekten Uçmak İstediğinin Bir Göstergesi!”

S&P Global Ratings ABD baş ekonomisti Beth Ann Bovino, bir röportajda “Enflasyonun kalıcılığından bahsediliyorsa, bu aynı zamanda FED’in sadece kalkışa hazır olmadığının, aynı zamanda yüksekten uçmak istediğinin bir göstergesi olacaktır.” dedi.

FOMC üyeleri, Aralık toplantısında, çoğu özel ekonomistin şu anda dört faiz artışı beklemesine rağmen, çoğu kişinin bu yıl üç faiz artırımı beklediğini gösteren tahminler yayınladı.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir