Kripto Haberleri

FBI’dan kripto para yatırımcılarına önemli uyarı!

Google News Abone Ol

FBI tarafından kısa bir süre önce tüketicilere karşı Ekim 2021’den bu yana 244 kurbanın yaklaşık 42.7 milyon dolar dolandıran sahte kripto uygulamaları hakkında bir uyarı yapıldı.

FBI’dan uyarı

FBI, siber suçluların ABD’li yatırımcılarla iletişim kurduğunu, hileli bir şekilde meşru kripto para yatırım hizmetleri sunduğunu iddia ettiğini belirtti. Bununla birlikte de yatırımcıları zaman içinde artan bir başarı ile onları çeşitli hileli mobil uygulamaları indirmeye ikna ettiğini fark etti. FBI tarafından yayınlanan bu önemli uyarı, Pazartesi günü yayınlandı. Yayınlanmasından kısa süre sonra da sosyal medyada yayılan habere ilgi bir hayli fazla oldu.

Hali hazırda kripto para alanındaki dolandırıcılık faaliyetlerinin sayısı artmaya devam ediyor. FBI tarafından yapılan uyarı da bu alanda ne ilk ne de son olacaktır. Bu noktada yapılması gereken şeylerin başındaysa kullanıcıların sadece güvenilir ve yasal platformlar aracılığıyla işlem yapması geliyor.

FBI, YiBit şirket adı altında faaliyet gösteren kişilerin kurbanları 5,5 milyon doları dolandırdığını belirtti. Ayrıca, ABD’deki anonim ancak meşru finans kurumları olduğunu iddia eden kişilerin de yatırımcıları 3,7 milyon dolardan dolandırdığı bir vaka tespit etti.

YiBit siber suçluları, kullanıcılarını YiBit uygulamasını indirmeye ve kripto para yatırmaya ikna etmeye çalışıyor. Bu para çekme işlemlerinden sonra 17 mağdur, fonları geri çekmeden önce yatırımları üzerinden vergi ödemeleri gerektiğini bildiren bir e-posta aldı. Dört kurban ise parayı alamadı.

FBI, Supayos veya Supay adlı başka bir uygulamanın depozito istediğini ve minimum bakiye gereksiniminin 900.000 dolar olduğu söylendikten sonra fonlarını dondurduğunu söyledi.

Z kuşağının %99’undan fazlası ve Y kuşağının %98’inden fazlası düzenli olarak mobil bankacılık uygulamaları kullanıyor ve FBI, yatırımcıları ve finans kurumlarını istenmeyen uygulama indirme taleplerine karşı dikkatli olmaya çağırıyor. Yapılan uyarılar, kişisel finansal bilgilerini açıklamadan önce uygulamanın ve şirketin yasal olduğunu doğrulamanızı önermekte.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir