Nedir ?

Fan token nedir?

Google News Abone Ol

Kripto paralarda yükselen trendler arasında önemli bir yere sahip olan fan token projelerinin sayısı hızla artıyor. Daha çok futbol alanında faaliyet gösteren kulüplerin piyasaya sürdüğü token varlıkları bu kategoride yer edinmektedir. Bununla birlikte, futbolun dışında basketbol ve nadir de olsa çeşitli diğer spor faaliyetlerinde aktif olan kulüplerin fan token projesi bulunmakta.

Tüm dünyadan kulüplerin katıldığı bu akıma ülkemizden de birçok futbol kulübü eşlik ediyor. Bunların arasında da Fenerbahçe, Galatasaray ve Göztepe gibi önemli futbol kulüpleri bulunmakta. Bunların birçoğu henüz kısıtlı borsalarda yer alsa da ilerleyen süreçte bu alana olan ilginin artmasıyla global çapta önemli borsalarda ülkemizden kulüplerin sahibi olduğu fan token projelerini görebiliriz.

İlgili Makaleler

Fan token projesi nedir?

Fan token projeleri bir kulübün taraftarları ile etkileşime geçmenin en yenilikçi ve dijital yollarından biridir. Fan token varlıkları ile taraftarlar kulüp içerisinde çeşitli alanlarda oy hakkına sahip olabilirler. Bunlar daha çok kulüplerin gol müzikleri ve çeşitli alanlarda kullanacakları tasarımların seçilmesine yöneliktir. Kulüpler bu oylamaların dışında taraftarları token kullanmaya teşvik etmek adına onlara özel fırsatlar sunar. Bu fırsatlar da ücretsiz bilet, imzalı forma ve stadyum turları gibi taraftarların ilgisini çekecek şeyler olabilir.

Fan token birimlerinin toplam piyasa değeri 4 Temmuz tarihi itibariyle yaklaşık 204 milyon dolar seviyesinde. Bu değer ile birlikte fan token kategorisinde bulunan projelerin siber güvenlik alanındaki token projelerini geçtiği görülüyor. CoinMarketCap üzerinden alınan verilere göre, fan token birimleri tüm kategoriler arasında 107. sırada bulunmakta. Kulüplerin bu alana olan ilgisinin giderek artmasıyla birlikte bu sıralamanın da yükselmesi bekleniyor. Ancak bunun için piyasaların bir miktar iyileşmesi ve kulüplerin taraftarları yatırım yapmaya teşvik edecek yeni girişimlerde bulunması gerekmekte.

Fan token birimleri ne zaman yükselir?

Fan token birimleri, spor alanında bulunması nedeniyle belki de “hype” durumlarından en çok etkilenen kripto para kategorilerinden birisidir. Kulüplerin yapmış olduğu önemli anlaşmalar ve transferler kulübün token projesinin bir anda önemli ölçüde yükselmesini sağlayabilir. Buna en güzel örneklerden biri de futbol yıldızı Messi’nin PSG’ye olan transferinin duyulduğu süreçte gerçekleşmiştir. Kulübün transferi duyurmasıyla birlikte PSG Fan Token biriminin değeri bir anda sıçrama yaparak yatırımcısına önemli bir kazanç sunmayı başardı. Bu ve bunun gibi durumlar bu alandaki projeler üzerinde önemli etkiye sahip olduğu için dikkatli olmak gerekir.

Fan token projeleri daha çok spor alanında yaygın olsa da bu alan artık ünlüler için de önemli bir gelir kaynağı durumunda. Hayranları ile daha sıkı bir etkileşim içerisinde olmak isteyen ünlüler de kendisine ait bir fan token projesi piyasaya sürebilirler. Buna Türkiye’den bir örnek olarak da birçoğumuzun tanıdığı bir isim olan şarkıcı Edis’tir. Geçtiğimiz yıl kendisine ait bir fan token birimi piyasaya süren Edis, bu proje ile birlikte hayranlarıyla daha sıkı bir ilişki içerisinde olmak istediğini aktarmıştı.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir