Ethereum HaberleriAltcoin HaberleriKripto Haberleri

Ethereum kurucusu Buterin’den korkutan sözler!

Google News Abone Ol

Kripto piyasasındaki son kriz, sadece yatırımcıları değil, aynı zamanda varlıklarından milyarlarca dolarların eksildiği ünlü yatırımcıları da etkiledi. Bir örnek, Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin’dir.

Buterin, 2014 yılında ve 28 yaşındayken piyasa değeri nedeniyle önde gelen bir kripto para birimi olan Ethereum’u kurdu.

Buterin Cuma günü sosyal medyada artık milyarder olmadığını açıkladı. Geçen Kasım ayında ETH’nin 4.800 doları aşan yüksek bir seviyeye ulaşmasının ardından dijital para birimi şu anda değerinin yüzde 60’ını kaybetmiş durumda. Coinmarketcap.com’a göre ETH şu anda 2.011 dolardan işlem görüyor.

Buterin, en zenginler listesinin başında yer alan diğer milyarderler olan Elon Musk ve Jeff Bezos hakkında bir tweet’e yanıt olarak artık milyarder olmadığını itiraf etti.

2014 yılında Vitalik ve diğer birkaç mühendis, özellikle Charles Hoskinson (Cardano kurucusu) ve Joseph Lubin, Ethereum platformunu kurdu. Vitalik, Kasım ayında ETH gelirleri sayesinde 1,5 milyar dolar olduğu tahmin edilen bir servete sahipti.

En genç kripto zengini

2021’de Ethereum’un fiyatı 3.000 dolardan fazla olduğu için Buterin en genç kripto milyarderi oldu. Ancak, bu eğilim o zamandan beri kırıldı ve ETH şu anda gelgitle mücadele ediyor. Buna rağmen, yaklaşık 300 milyar dolarlık piyasa değeri ile dünyanın en büyük ikinci kripto para birimidir.

Başka bir tweet’te Buterin Cuma günü şunları söyledi:

Çalışmalarınızdaki bir hatayı düzeltmek, önceki versiyonun dünya için zararlı bir değeri olduğunu kabul etmeyi gerektirir (özellikle siyasetteyseniz, aynı zamanda başka sektörlerde de).

Kripto para birimi varlıkları, dijital para birimi fiyatlarındaki keskin düşüş ve algoritmik stabilcoin TerraUSD ve onun LUNA tokeni etrafındaki türbülans nedeniyle ciddi bir darbe aldı.

Diğer milyarderler de acı çekiyor

Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre, Binance kripto para borsasının kurucusu Changpeng Zhao, bu yıl 80 milyar dolardan fazla miktarda servetinin buharlaştığını gördü.

Benzer şekilde bugün (22 Mayıs) Bitcoin, geçen haftaya göre yüzde 2,5 düşüşle tahmini olarak 29.483 dolara düştü ve bu, hisse senetlerine ek olarak yüksek enflasyon ve artan faiz oranları korkuları ile devam ediyor. Dünyanın en büyük kripto para birimi, sabit token olarak adlandırılan TerraUSD’nin şok edici çöküşüyle değerinin neredeyse beşte birini kaybetti.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir