Metaverse Haberleri

Ethereum kurucusu Buterin’den Facebook’un Metaverse projesi hakkında açıklamalar

Google News Abone Ol

Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin verdiği bir röportajda, Metaverse tanımsız bir kavram olarak kalırken, Facebook gibi şirketlerin bunu inşa etmesinin zor olacağını düşündüğünü açıkladı.

Buterin, başarılı olacak bir Metaverse yaratmak için herhangi bir “mevcut kurumsal çaba” konusunda şüpheci olduğunu aktardı.

Buterin Meta’nın Metaverse projesine nasıl bakıyor?

Vitalik Buterin yaptığı açıklamalara göre, şu anda Metaverse’ü kurmaya çalışan herhangi bir şirketin yanlış olabileceğini düşünüyor.

Ethereum’un yaratıcısı, Pazar günü erken saatlerde Twitter’da ortaya çıkan alanın nereye gidebileceği konusundaki görüşünü paylaşmak için bir Metaverse oluşturmaya çalışan şirketlerin çabalarında başarılı olma ihtimalinin düşük olduğunu düşündüğünü söyledi. Metaverse’ün “olacağını” düşündüğünü söylerken, “her yerde kasıtlı olarak bir Metaverse yaratmaya yönelik mevcut kurumsal girişimlerin hiçbirini” desteklemediğini de sözlerine ekledi.

Muhtemelen Metaverse’e şimdiye kadar ilgi gösteren en önde gelen kurumsal oyuncu, Metaverse’e geçişinin bir parçası olarak geçen yılın sonlarında yeniden yapılandırılan Facebook’un ana şirketi Meta’dır. Buterin de, bu alana giren şirketlere yönelik eleştirileri nedeniyle Meta’yı inceleme altına aldı. Tweet’e yanıt olarak “Facebook’un şu anda yaptığı şey yanlış” diye yazdı ve Metaverse’ü hedefleyen şirketlerin başarılı olma ihtimalinin düşük olduğunu çünkü “gerçekten ne istediklerini bilmek için çok erken” olduğunu ekledi.

Buterin, Ethereum teknolojisini ve ademi merkeziyetçiliğin dünyayı nasıl etkilediğini tartışmak için sık sık Twitter hesabını ve blogunu kullanmasına rağmen, halka açık profili yıllar içinde Ethereum ile büyüdüğü için açık sözlü kişiliğiyle de tanınıyor. Deneyimli isim geçmişte NFT’ler hakkında uzun uzun yorum yapmış, 2021 patlamasına şaşırdığını ve pazarın spekülatif tarafında ince araştırmalar yaptığını belirtmiş olsa da, Metaverse alanından daha nadir bahsetmişti.

Metaverse: Yeni neslin interneti

Belirsiz bir kavram olmasına rağmen, Metaverse, kullanıcıların sürükleyici sanal dünyalarda çalışabileceği, oynayabileceği ve başkalarıyla bağlantı kurabileceği yeni nesil bir internete atıfta bulunmak için yaygın olarak kullanılıyor. Metaverse’ün artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik ve blockchain teknolojisi unsurlarını içerdiği biliniyor. Fortnite ve Runescape gibi MMPORG oyunların çeşitli sürümleri hali hazırda Metaverse dünyalarının ilk örnekleri olarak tanımlandı, ancak son yıllarda Decentraland ve The Sandbox gibi kripto projeleri de Metaverse alanında başarı bulmuş durumda. Her iki oyun da oyuncuların dijital arazilere sahip olmalarını ve sanal dünyaları keşfetmelerini sağlıyor. Ayrıca, kripto meraklılarının gelecekte Metaverse için anahtar olacağına inandıkları kendi tokenlerini de hayata geçirdiler. NFT’ler ayrıca çevrimiçi karakterleri, sanal araziyi veya diğer oyun nesnelerini temsil etmek için kullanılabildiklerinden, oyunculara mülklerinin gerçek sahipliğini vererek genellikle alanla bağlantılı olarak çalışmakta.

Birçok büyük şirket, Adidas ve Coca-Cola gibi şirketlerin dijital zemin kazanması, NFT’leri terk etmesi ve kendi sanal partilerine ev sahipliği yapmasıyla birlikte kripto boğa koşusu 2021’de zirveye ulaştığında Metaverse oyunlar duyurulmaya başlandı. Metaverse hype durumu, Zuckerberg’in Meta’yı duyurduğu Ekim ayında zirveye ulaştı ve şirket o zamandan beri Facebook ve Instagram’da NFT’leri destekleme planlarını paylaşmak da dahil olmak üzere alanı ikiye katlamaya hazır olduğunu söylüyor. Zuckerberg, Metaverse yan kuruluşu Reality Labs’in duyurudan sonra alana 10 milyar dolar yatıracağını açıkladı ve daha sonra 2021’de 11 haneli bir kayıp bildirdi. Bu yıl ise o kadar iyi geçmedi, Buna ek olarak, Reality Labs için Çarşamba günü ikinci çeyrek raporunda 2.8 milyar dolarlık bir zarar açıklandı.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir