Ethereum HaberleriKriptoKripto Haberleri

Ethereum hash oranı yeni bir ATH’a ulaştı!

Google News Abone Ol

Geçen yıl boyunca, Ether (ETH), getiri açısından Bitcoin’den (BTC) önemli ölçüde daha iyi performans gösterdiği noktaya kadar değer kazandı. Ethereum’un yükselişi, ağında madenciliği zaman içinde daha kazançlı hale getirdi. Bu, ek madencilerle sonuçlandı ve ağın hash oranının büyümesine neden oldu.

Glassnodes’un Perşembe günkü verilerine göre, Ethereum için hash oranı yeni bir yüksek seviyeye ulaştı ve 1,11 PH/s’lik rekor seviyelere yaklaştı. Bir önceki ATH’ye daha önce 13 Ocak’ta, ETH fiyatının 4.460 dolardan 3.160 dolara düştüğünde ulaşılmıştı.

eth hash

Hash oranı yükseldiğinde, ağa daha fazla düğümün katıldığını ve ağın daha merkeziyetsiz hale geldiğini gösterir. Sonuç olarak, böyle bir artış blok zinciri güvenliğini güçlendirmeye yardımcı olur. Bununla birlikte, hash hızı çok düşükse, daha az düğüm olacağından ağa zarar verebilir, bu da yavaş işlemlere ve daha az güvenliğe neden olur.

Aralık 2021’de, Ethereum ağ katılımcıları, anahtarı bir proof-of-stake (PoS) konsensüsüne geri iten Arrow Glacier yükseltmesini uyguladı. Ayrıca, Ethereum madenciliğinin sona ermeden önce kat etmesi gereken uzun bir yol olduğu anlamına gelir. Birleştirme olarak adlandırılan ETH2’ye ulaşmadan önce proof-of-work(PoW) algoritmasından PoS algoritmasına geçiş gereklidir.

Ancak PoS’a geçişten sonra artık ETH madenciliği yapılmayacak; bunun yerine, işlemler özel düğümlerde stake edilerek doğrulanacaktır.

Şu anda, ağın hash oranı bir petahash’ı geçmiş durumda. Rakam yaklaşık 1.000 TH/s’ye eşittir ve ağın hash oranının ağda kaydedilmeye başladığı Mart 2016’dan bu yana %66.000’den fazla arttığını gösterir.

Ethereum Vakfı, yükseltmeler sırasında ağda neler olup bittiğini yeterince yansıtmadığını söyleyerek Eth2’nin markalaşmasını eleştirdi. Gönderiye göre, “ETH2” ve bir PoS zincirini bir PoW zincirinden ayırmak için kullanılan terminoloji yakın gelecekte aşamalı olarak kaldırılabilir.

 

Değişimin nedenleri arasında ilk kez kullananlar için kötü bir zihinsel model, dolandırıcılığı önleme, dahil etme ve bahis netliği yer alıyor. PoW’dan PoS konsensüs mekanizmasına geçişin bu yılın ikinci veya üçüncü çeyreğinde gerçekleşmesi planlanıyor.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir