KriptoNedir ?

ETF Nedir? Kripto Para ETF’si Nedir? Neden Önemlidir?

Portföy çeşitliliği sağlamak için geleneksel piyasalarda kullanılan ETF'ler kripto varlıklarda da kullanılmaya başlamıştır. Bu durum sayesinde kripto piyasalarına giriş yapmaya çekinen geleneksel yatırımcılar güven içinde alım-satım işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.

Google News Abone Ol

ETF Nedir?

ETF (Exchange-traded Funds) portföy çeşitliliği sağlamak için oluşturulan borsa yatırım fonlarının kısaltmasıdır. Hisse senedi, emtia veya tahvil gibi çeşitli varlıkları içeren yatırım fonlarıdır.

ETF hisselerini hisse senetleri, yatırım fonları veya tahvil gibi varlıkların bir arada olduğu bir yatırım sepeti olarak düşünebiliriz.

İlgili Makaleler

Maliyetlerinin görece düşük olması, risk oranın daha az olması ve menkul kıymet biçimde çalışmasından ötürü, bireysel ve kurumsal yatırımcılar tarafından tercih edilmektedir.

etf1

Kripto Para ETF’si Nedir?

Günümüzde popüler bir konu haline gelen kripto para ETF’leri, yasal olarak hâlâ tam yerine oturmamış kripto varlıkların, geleneksel borsalarda işleme alınması için köprü niteliği taşımaktadır.

Kripto para tabanlı ETF’ler, aynı geleneksel piyasalarda olduğu gibi bir veya daha fazla varlıktan oluşturulan fondur. Bu ETF’ler, resmi bir borsada yer alan diğer hisse senetleri gibi işlem görür.

Herhangi bir kripto para ETF’sinin işleme alınabilmesi için, ilgili kurumun düzenlemelerine uyması ve arka planda bulunan şirketin, bütün sorumluluğu üstlenmesi gerekmektedir.

qwe

Kripto ETF’leri Neden Geliştirildi?

Bilindiği üzere bazı yatırımcılar( çoğunlukla kurumsal yatırımcılar) ve hedge fonu yöneticileri yasalara uygun hareket etmek isterler. Günümüz finans dünyasında kripto varlıkların yadsınamaz derece önemli bir yeri olsa da, düzenlemeler konusunda muğlak olmasından ötürü birçok kurumsal yatırımcının takip listesinde olsa da portföyü içine dahil olamayabiliyor.

Özellikle geleneksel borsalarda işlem yapan büyük yatırım şirketleri, yeni nesil varlıklara yatırım yapmak isteseler bile yıllardır uyguladıkları yatırım portföy yöntemlerini değiştirmek istemezler.

İşte tam bu noktada, kripto para ETF’leri devreye girmektedir. ETF’ler normal bir durumda geleneksel borsalarda listelenmesi mümkün olmayan kripto para birimlerinin, halihazırda borsada işlem gören hisse senetlerine dönüştürülmesini mümkün kılmaktadır. Böylece geleneksel yatırımcılar, dolaylı bir yoldan da olsa kripto para ekosistemine giriş yapabilirler.

Tıpkı tüm yatırım araçlarında olduğu gibi, ETF hisseleri de arz ve talebe göre değişen fiyatlara sahiptir.

ewq

Bitcoin ETF’si Kimlere Hitap Etmektedir?

Bitcoin ETF’leri Ekim 2021’de resmen kullanıma sunulmuştur. Bu ETF’ler aracı kurum hesabına sahip olan, kripto para borsaları üzerinde hesap oluşturmak istemeyen geniş bir yatırımcı kitlesine Bitcoin yatırımı yapabilme imkanı veriyor.

Halihazırda çeşitli merkezi kripto borsalarından ya da merkeziyetsiz borsalardan Bitcoin yatırımı yapmış olanlar da kendilerini daha güvende hissetmek istedikleri zamanlarda Bitcoin ETF’lerine yatırım yapabilirler

rt

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir