NFT Haberleri

Eski OpenSea çalışanı, dolandırıcılık suçlamalarıyla karşı karşıya

Google News Abone Ol

ABD Adalet Bakanlığı, eski OpenSea non-fungible token (NFT) ürün yöneticisini elektronik dolandırıcılık ve kara para aklamakla suçluyor. Bu suçlamalara ek olarak, kişinin içeriden çeşitli bilgiler öğrenerek haksız ticaret yaptığı da belirtildi. Haksız ticaret suçlamasını daha fazla açıklamak gerekirse, eski OpenSea çalışanının hangi NFT ürününün ana sayfada olacağını belirlediği veya bunu öğrendiği söylenebilir.

Nathaniel Chastain, Çarşamba sabahı New York’ta tutuklandı. Adalet Bakanlığı’nın Çarşamba günkü basın açıklamasına göre, davanın ABD New York Güney Bölgesi Bölge Mahkemesi’ne sunulması bekleniyor.

Hangi NFT’nin ana sayfada olacağını biliyordu!

Chastain daha önce, yakında OpenSea ana sayfasında görünecek olan gizli bilgilere dayanarak NFT’yi daha ucuza satın almak için Ethereum gizli cüzdanlarını kullanmakla suçlanmıştı. İddianameye göre, Chastain’in ana sayfada hangi NFT’lerin olacağını seçmekten sorumlu olduğu belirtiliyor. ABD Adalet Bakanlığı tarafından açılan davaya göre şüpheli isim, Haziran 2021’den Eylül 2021’e kadar, bu parçaları ön fiyattan kısmen çıktıktan kısa bir süre sonra orijinal satın alma fiyatının iki ila beş katına sattı.

Olaylar, bir bireyin kamuya açık olmayan bilgilerden yararlanabileceği faaliyetler olan önden bilgi alma ve içeriden öğrenenlerin ticareti durumuna benzetiliyor. Geleneksel finans piyasalarında bu tarz faaliyetler açıkça yasaktır, ancak bu yasaların NFT alanında nasıl uygulanacağı henüz tam olarak bilinmiyor. Buna ek olarak, benzer olaylarda kolluk kuvvetleri tarafından yasaların eşit olarak uygulandığı kanıtlanmıştı.

Adalet Bakanlığı avukatlarından Damian Williams yaptığı açıklamada, “NFT’ler yeni olabilir, ancak bu tür bir suç planı yeni değil” dedi. “İddia edildiği gibi, Nathaniel Chastain, kendisine para kazanmak için gizli ticari bilgilerini kullanarak OpenSea’ye ihanet etti. Bugünkü suçlamalar, ister borsada ister blok zincirinde gerçekleşsin, içeriden öğrenenlerin ticareti yasasını ortadan kaldırma teşebbüsünü gösteriyor.”

Olayların ardından, FBI Genel Müdür Yardımcısı Michael J. Driscoll, FBI’ın “piyasayı bu şekilde manipüle etmeyi seçen aktörleri agresif bir şekilde takip etmeye devam edeceğini” söyledi.

OpenSea, geçen yılın Eylül ayındaki iddiaların ardından Chastain’in eylemlerini kabul eden bir blog yazısı yayınlamıştı. Bu yüzden de şüphelinin ciddi bir suçla karşı karşıya olduğunu söyleyebiliriz.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir