Metaverse HaberleriKripto Haberleri

Epic Games yetkilisinden Metaverse hakkında şaşırtan açıklamalar

Google News Abone Ol

Facebook’un ana şirketi Meta (FB) ve Microsoft (MSFT) gibi dev teknoloji şirketleri, Metaverse ve 3 boyutlu sanal dünyaya milyarlarca dolarlık para yatırıyor. Bununla birlikte, şimdiye kadarki kullanıcı deneyimi, Silikon Vadisi’nin hipergerçekçi avatarlar ve kusursuz gerçek dünya etkileşimi vaatlerini yerine getirebilmiş değil ve bunun da tüketiciler için ve sektöre olan ilginin azalması yönünde zararlı olmasından endişe ediliyor.

Epic Games’in başkan yardımcısı ve, Yahoo Finance’in genel müdürü Marc Petit, “Karakterler ayaksız karikatürler gibi olduğu için insanlar Metaverse’e olan ilgilerini bir şekilde kaybettiler” dedi. “Demek istediğim, bunu kim istiyor? Çekici değil.

Petit’in eleştirisi, “Horizon Worlds” Meta platformuna yapılan ve anlaşılır bir göndermedir. Şirketin ana Metaverse deneyimi olan “Horizon Worlds”, büyük bütçeli modern video oyunlarında bulunanlardan çok farklı bacaksız avatarlara ve grafiklere sahip durumda ve bu tür aşırı sözlerin, kullanıcıları uzun vadede sektörden uzaklaştırabileceği düşünülüyor.

Söz verdiğimiz Metaverse’den yıllarca uzaktayız!

Metaverse kavramı ilk olarak 1992’de Neal Stephenson’ın “Snow Crash” adlı romanında tanıtıldı. Bununla birlikte, teknoloji şirketlerinin 3D sanal dünyaların keşfedilebileceği fikri şu anda sektöre rehberli etmekte.

Microsoft, eğlence ve iş için kullanmanın yollarını araştırırken Meta, bu alana odaklandığını duyurmak için adını bile değiştirdi. Google da konsepte ilgi gösterdi ve Apple’ın bu yıl piyasaya çıkacak olan kendi artırılmış gerçeklik kulaklığı üzerinde çalıştığı biliniyor.

Ancak Metaverse, tüketicilere şu ana kadar nasıl sattığı belirsiz ve geniş kapsamlı teknolojilerle dolu. Ekim sunumunda Meta CEO’su Mark Zuckerberg, artırılmış gerçeklik gözlükleri aracılığıyla arkadaşlarınıza gerçekçi projeksiyonlar anlatabileceğiniz ve “Ready Player One” tarzında dünyalarda arkadaşlarınızla oynayabileceğiniz bir dünya sundu.

Ama şimdi sahip olduğumuz şey bundan çok uzak görünüyor. Sonsuz bir çevrimiçi dünya yerine, Meta’nın “Horizon Worlds”ü ilk kez kullananlar için oldukça küçük bir yer. Ayrıca, gençlerin Metaverse dünyasını yanlış anladıklarına dair göstergeler var. En son Piper Sandler anketine göre, Take Stock With Teens, gençlerin %26’sı bir çeşit VR cihazına sahipken, yalnızca %5’i bunu günlük ve %17’si haftalık olarak kullanıyor. Ayrıca, ergenlerin %50’si belirli teknolojik ürüne sahip değildir veya VR ekipmanı satın almayı düşünmemektedir.

Epic Games, kendisi Metaverse dünyasının erken bir biçimi olan ve inanılmaz derecede popüler olan “Fortnite” oyununun yaratıcısı. Oyuncular “Battle Royale” oyununa katılabilir veya Ariana Grande konserlerini veya Killer Mike ve Jemele Hill ile çeşitli tartışmalarını bu oyundan izleyebiliyorlar.

“Fortnite” bir Metaverse yaklaşımı olarak görülse de Epic, projenin geleceğine halen güvenmiyor. Epic Games’e göre, şirketlerin, tüketicilerin Metaverse alanına ilgi gösterdiği bir seviyeye ulaşabilmeleri için foto gerçekçi grafikler sunmaları ve deneyimlerinin kendilerini kaptırmaya değer olduğundan emin olmaları gerekiyor.

Petit, “Metaverse, tüketicilerin tüketmek istediği alanlar ve içerikle ilgili olmalıdır.” dedi. “Bugün hala gördüğümüz pek çok şey gibi, 80’lerin grafiklerine benzemek zorunda değil.” diye de ekledi.

Bu teknoloji, Silikon Vadisi şirketlerinin beklediği şekilde geliştikçe, foto gerçekçilik düzeyine ulaşmak yıllar süren sürekli geliştirme ve icat gerektirecektir.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir