BlockhainKriptoKripto HaberleriMetaverse Haberleri

Elon Musk’tan Metaverse ve WEB 3.0 Yorumu

Tesla ve Spacex'in CEO'su Elon Musk, Metaverse ve WEB 3.0'ü onaylamadığını belirtti. Kendisine göre bu iki alan yalnızca ''pazarlama hileleri''

Google News Abone Ol

Son günlerin sıcak konusu Web 3 ile ilgili Twitter’da büyük bir tartışma ortaya çıktı. Hatta öyle ki tartışmalar, büyük şirketlerin yöneticilerin birbirlerini unfollow etmelerine, engellemelerine kadar vardı.

Geçtiğimiz günlerde Twitter’ın eski CEO’su ve şimdi Block şirketinin başında olan Jack Dorsey ile Tesla CEO’su Elon Musk, Web 3 konusunda eleştirilerde bulundukları bazı tweet’ler atmışlardı.

Jack Dorsey’in başını çektiği Bitcoin maksimalistleri, merkeziyetsizliği savunuyor ve Web 3’e hiç güvenmediklerini belirtiyorlar. Bu grup, Web 3 tarafını, token’lar aracılığıyla projelerin fonlanması nedeniyle eleştiriyor ve bunun merkeziyetsizliğe açıkça karşı olduğunu iddia ediyorlar. Onlara göre bu token’ların sahipleri büyük girişim şirketleri, yeni VC’ler…

Öte yandan Web 3 savunucuları ise Bitcoin’in faydalarının sınırlı olduğunu, maksimalistlerin özellikle büyük resmi göremediklerini iddia ediyorlar.

Bildiğiniz gibi, Elon Musk da geçtiğimiz günlerde Web 3 konusunda tweet’ler atmıştı. Hatta işi alaya alarak “Web 3’ü gören var mı? Ben bulamıyorum.” demişti. Dorsey de “A ile Z arasında bir yerde” diyerek yanıt vermişti.

Dorsey, burada A ile Z derken büyük girişim sermayesi şirketi a16z’yi kastediyordu.

Jack Dorsey, tüm bunların üzerine a16z kurucu ortağı Marc Andreessen, Coinbase CEO’su Brian Armstrong ve Gemini borsası kurucusu Tyler Winklevoss’ı takipten çıktı. Marc Andreessen de Dorsey’i engelledi.

Bu arada Dorsey, Ethereum karşıtı suçlamalarına da yanıt verdi. “Ethereum karşıtı değilim, ben merkezi olan, VC’lerin sahibi olduğu, kurumsal şirketler tarafından söylenen yalanların karşısındayım.” dedi.

elonms

Elon Musk’tan Metaverse ve WEB 3.0 Açıklaması

Metaverse ekolojisi hakkındaki düşünceleri sorulduğunda Musk, The Babylon Bee ile yaptığı bir röportajda, “Bütün gün yüzüne bir ekran bağlayan birini görmüyorum” yanıtını verdi. Milyarder, “Birçok insan bana inandığını söylese bile, bu metaverse olayına inanıp inanmadığımdan emin değilim” dedi. Musk, metaverse ve sanal gerçekliği (VR) tartışırken, insanların sanal bir dünyada yaşamak için fiziksel dünyayı terk etmek zorunda kalacağı bir gelecek öngörmediğini belirtti. Neuralink’in daha iyi olduğunu düşünüyor. Kişisel deneyimine dayanarak, VR kulaklıkların video oyunları oynarken tutmasına (motion sickness) neden olabileceğini kaydetti.

Elon Musk’a göre, Metaverse ve web 3.0 ekosistemleri şu an için tamamen bir pazarlama taktiği. Bu noktada insanların kendisiyle söz konusu evrenler hakkında konuştuğu ifade eden iş insanı, anlatılanlardan hiçbir şey anlamadığını söyledi. Bu projelere karşı geri planda kalmasının ana sebebi ise uzun vadede bir gelecek görmemesi diyebiliriz.

CEO, Metaverse ve web 3.0’ın saatlerce VR gözlüğü kullanmaları nedeniyle insanların gözlerini bozabileceğini, kendi Neuralink yanı kısaca beyne çip takma projesinin ilerleyen dönemlerde tüm bunların önüne geçerek insanları herhangi bir cihaz kullanmadan sanal gerçekliğe sokabileceğini düşünüyor.

Metaverse

 

Neuralink Nedir

Elon Musk, yeni iletişim çağı için iletişimi kafatasına takılan bir çiple gerçekleştirmenin peşinde. Her ne kadar bu çaba bazı kesimler tarafından insanları köleleştirme gibi algılansa da, Musk beş yıldır gizlilik içinde projeyi yürütüyor. Yine bazı tıp uzmanları da projenin felçlileri ayağa kaldırmak gibi bir başarıya ulaşamayacağı görüşünde. Proje ile ilgili temel bilgilere sahip olsak da, Neuralink‘le ilk defa geçtiğimiz yıllarda karşı karşıya geldik.

elon musk neuralink 2

Elon Musk bu teknolojiyi ilk olarak felçli insanlar için kullanmak istiyor. Buna göre Neuralink teknolojisi insan beynini yapay zeka ile birleştirerek ‘AI simbiyozu‘ elde edecek. Bu çip insan beyni ile yapay zeka arasında bir köprü işlevi görecek. Böylece insanlar sadece düşünerek belli eylemleri gerçekleştirecek. Elon Musk, bir maymunun sadece düşünerek oyun oynadığı bir videoyu da daha önce paylaştı.

https://www.youtube.com/watch?v=rsCul1sp4hQ

 

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir