Bitcoin Haberleri

El Salvador’un Bitcoin Tahviline Talep Artıyor!

El Salvador'un Bitcoin Tahvili, şu anda 1,5 milyar dolarlık bir talebe sahip ve  istikrarlı bir şekilde büyüyor. Yatırımcılar bu 1 milyar dolarlık projeden %6.5 faiz alacaklar.

Google News Abone Ol

Salvador’un Bitcoin Tahvili

Bitcoin Tahvili fikri, Kasım 2021’de bir kripto para birimi kongre etkinliği sırasında başladı. O sırada Başkan Nayib Bukele, Bitcoin City projesini tahvil ihracı yoluyla finanse etmeyi amaçladığını belirtti.

Tahviller, hükümetlerin veya büyük kuruluşların para toplamak için kullandığı menkul kıymet yatırım araçlarını temsil eder. Dahası, tahvillerin çoğunlukla belirli bir zaman diliminden sonra gelen sabit bir faiz oranı vardır.

Bu nedenle, yatırımcılar vade tarihi geldiğinde alabilecekleri faizlerin tamamen farkındadır. Hükümetin ürettiği gelir, finansman gerektiren birçok projeye kaynak sağlar.

El Salvador, aynı fikri 1 milyar dolarlık Bitcoin tahvilleri aracılığıyla kullanıyor. Gelirler sadece Bitcoin City’yi finanse etmekle kalmayacak, aynı zamanda daha fazla BTC almak için para da sağlayacak. Daha da önemlisi, hükümet bu tahvilleri dijital varlıkların dağıtımını destekleyen bir katman-2 ekosistemi olan Liquid Network aracılığıyla ihraç ediyor. Ağ, özel işlem işlemleri sunan bir yan zincir barındırmakta.

Bitcoin City, Conchagua yanardağına sahip Honduras sınırında faaliyet göstermeyi umuyor. Bu devasa yanardağ, Bitcoin madenciliği amaçları için jeotermal enerji sağlayacaktır.

btccity

Yasal Para Birimi Olarak Bitcoin’e MSME Tepkisi

El Salvador, Eylül 2021’de BTC’yi bir değişim aracı olarak yasallaştıran ilk ülke oldu. Hareket, Salvador sakinlerinin güvenlik, mahremiyet ve şeffaflığı gözlemleyen bir eşler arası ağ ile işlem yapabileceğini gösteriyor.

Avantajlara rağmen, ülkenin Ticaret Odası’ndan bir rapor farklı bir sonuç gösteriyor.

Verilere göre, mikro, küçük ve orta ölçekli işletmelerin sadece %3’ü BTC’nin satış gelirlerini artırdığını kabul ediyor. MSME’lerin yaklaşık %13,9’u da faaliyetleri sırasında BTC satışı yaptıklarını iddia ediyor.

Öte yandan, MSME katılımcılarının %91’i Bitcoin’i kabul ettikten sonra bile herhangi bir değişiklik görmediklerini söylüyor. Bu işletmelerin %86’sı, baskın kripto para birimi ile herhangi bir satış yapmadı. Ankete göre, mikro işletmeler anketlerin %71’ini temsil ederken, %13 ve %16’sı orta ve büyük ölçekli şirketlerdi. Yine de El Salvador, iş sektöründeki yavaş tepkiye rağmen Bitcoin Bond projesine devam etmeyi planlıyor.

bbbb

IMF’nin Uyarısı

Bitcoin’i yasal bir ihale olarak benimsemek, çeşitli dış muhalefetlerle geldi. Ocak 2022’de Uluslararası Para Fonu, Nayib Bukele’ye Bitcoin’i yasal bir para birimleri arasından çıkarmasını tavsiye etti. IMF’nin yayınladığı konular arasında varlığın oynaklığı ve mali suçların da vardı.

Bu politikanın tersine çevrilmemesi, El Salvador’un IMF’den kredi almasını zorlaştıracaktır. Uyarıya rağmen, ülke hükümeti Bitcoin operasyonlarının devam edeceğini açıkça belirtti.

İlginizi Çekebilir: Bored Ape Yaratıcısından Yeni Bir Proje: Otherside

Hükümet, El Salvador’un kendi politikalarını uygulayabilen bağımsız bir ülke olarak çalıştığını açıkladı.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir