Bitcoin HaberleriKriptoKripto Haberleri

El Salvador, Bitcoin tarafından desteklenen düşük faizli kredileri araştırıyor!

Google News Abone Ol

El Salvador Bitcoinizasyonu için tam gaz devam ediyor. Orange gündemin bir sonraki noktası, küçük ve mikro işletmelere Bitcoin (BTC) tarafından desteklenen düşük faizli krediler sağlamak.

BTC kredilerinin ayrıntıları şu anda açıklanmazken, El Salvador hükümeti teknolojik ve ekonomik uluslararası ilişkiler direktörü Mónica Taher, dün “Düşük faiz oranlı Bitcoin kredileri” adlı bir Facebook Live ses odası düzenledi.

Hükümet danışmanı Mónica Taher şunları söyledi:

“Bitcoin küçük kredileri, banka hesabı olmayanlar için dijital paraya erişim sağlarken bir kredi geçmişi oluşturmalarına yardımcı olacak. El Salvador’un ekonomisi, küçük işletmelerini güçlendirerek güçlenecek.”

CONAMYPE (küçük ve mikro işletmeler için ulusal enstitü) başkanı Paul Steiner, kredilerin uygulanmasının hükümet tarafından oluşturulan El Chivo cüzdanıyla çalışacağını paylaştı.

El Salvador’un iş ortamına küçük ve mikro işletmeler hakimdir ve Bitcoin destekli krediler durumu düzeltmek için bir fırsattır. Steiner’ın gösterdiği:

“El Salvador’da yaklaşık 1,2 milyon işletme var. Kabaca %66’sı mikro işletmeler veya “geçimlik” işletmelerdir. Mikro işletmelerin %90’ından fazlası, gayri resmi krediler veya tefeciler yoluyla kendi kendini finanse ediyor.”

Bir mikro işletme tarafından alınan 100 dolarlık bir kredinin tipik olarak 20 gün içinde tam geri ödeme koşullarıyla geleceği, faiz oranının ise günde 15 dolara kadar çıkabileceği örneğini verdi. Bazı durumlarda, bu tür kredilerin yıllık faiz oranı “%10.000’i aşıyor”.

Sonuçta, BTC destekli kredilerin sağladığı faiz oranı, kayıt dışı borç verenlerin, tefecilerin ve bankaların faiz oranlarından daha düşük olacaktır.

Merkeziyetsiz finans (DeFi) kredi protokolü olan Acumen’in proje yöneticisi Andrea María Gómez:

“El Salvador’daki bazı kripto meraklıları, kullanım kolaylığı ve bankalardan daha yüksek faiz oranı sundukları için DeFi gibi kripto çözümlerini zaten kullanıyorlar. ”

Kanadalı bir Bitcoin şirketi olan Ledn’in topluluk yöneticisi Alessandro Cecere de tartışmaya katıldı. Ledn kısa süre önce BTC destekli ipotek başlattı. El Salvador’un şirketin örneğini kopyalayıp kopyalayamayacağını ve Bitcoin’in gelecekte ipotek için teminat olarak kabul edilip edilemeyeceğini sordu.

Steiner tartışmaya açıktı ve Bitcoin’in geleceği konusunda iyimserdi. Ancak önceliği, küçük ve orta ölçekli işletmeler için iş ortamını iyileştirmektir. Sohbet kutusunda diğer caddeler veya konut kredileri sorulduğunda, Taher kredi ürününün şu an için yalnızca küçük ve mikro işletmelere sunulacağını yineledi: “İpotekleri daha sonra tartışacağız.”

Steiner, El Salvador’da mikro işletmelerin karşılaştığı zorluklara atıfta bulunurken vizyonu özetledi:

“İşletmelerin finansman için bir giriş noktasına ihtiyacı var: Bitcoin bu fırsat.”

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir