Kripto Haberleri

ECB’den Dijital Euro hakkında yeni açıklama

Google News Abone Ol

Avrupa Merkez Bankası’na (ECB) göre, dijital euro projesinin başarılı olma senaryosu yalnızca Avrupalı ​​kullanıcılar tarafından yaygın olarak kabul görmesi ile birlikte mümkün olacak. Aksi bir taktirde projede yaşanacak sorunların diğer CBDC girişimleri için de ürkütücü olması beklenebilir.

Dijital euronun hedefleri

Dijital euronun ana hedefleri Çarşamba günü ECB Başkanı Christine Lagarde ve yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta tarafından yazılan bir blog yazısında açıklandı. Ekteki belge, Avrupa Birliği’nin kamu kullanımı için tekli dijital versiyonuna yönelik teklifin bazı temel yönlerini açıklıyor.

Dijital euro ancak Avrupalıların günlük yaşamının bir parçası haline gelirse başarılı olabilir.”

İkili, gönderide tasarımın ayrıntılarını netleştirmek için çok erken olduğunu, ancak bankanın projenin araştırma aşamasını 2023 sonbaharında tamamlamayı beklediğini sözlerine ekledi.

ECB, dijital euro projesini Haziran 2021’de başlattı ve Ekim ayında iki yıllık bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) araştırma dönemi başlattı. O zamandan beri, AB’nin yeni mevzuat hazırlamaktan sorumlu yürütme kolu olan Avrupa Komisyonu, 2023 yılına kadar dijital bir euro hesabı sunacağını söyledi.

Bununla birlikte, ECB, muhtemelen önümüzdeki dört yıl içinde piyasaya sürülecek bir dijital euro ve ECB’nin dolaşımdaki miktarı 1,5 trilyon euro ile sınırlamak için nasıl hareket edeceğine dair nadir ipuçları dışında, deneyinin ayrıntıları ve bulguları hakkında büyük ölçüde suskun kalmaya devam edecek. Projenin finansal istikrar üzerindeki olumsuz etkilerini kontrol etmek için de araştırmalar devam ediyor.

Lagarde ve Panetta ayrıca dijital euronun bir yatırım şekli olarak değil, bir ödeme aracı olarak tasarlandığını söyledi. Ayrıca, “Çok fazla ticari banka mevduatı merkez bankasına aktarılamazsa bu, bankaların tüketicilere ve işletmelere borç vermesini zorlaştıracak ve hatta finansal stres zamanlarında bankacılık sisteminde stres yaratacak bir senaryodur.” diye ekledi.

Raporda, dijital euronun tasarım öğelerini bilmek için henüz çok erken olmasına rağmen, bazı hedeflerin açık olduğu belirtildi.

Yetkililer, “Öncelikle dijital euro kullanıcılarının ihtiyaçlarını karşılamalı” diyerek, ankete göre kullanıcıların en çok geniş kabul, kullanım kolaylığı, düşük maliyet, yüksek hız, güvenlik ve tüketicinin korunmasına değer verdiğini de sözlerine ekledi.

Raporda ayrıca, dijital euronun artık dijital ödemelere sınırlı erişimi olan insanlara da fayda sağlaması gerektiği yer alıyor.

Yetkililer ayrıca dijital bir euro için bir teklif de sundular. “Dijital euronun piyasaya sürülmesi, vatandaşların dijital ödemelerinin arkasındaki para birimi gücüne güvenmeye devam etmelerini sağlayacak. Avrupa ödemelerinin stratejik özerkliğini ve parasal egemenliğini koruyacak, yedek bir çözüm sağlayacak ve ayrıca jeopolitik gerilimler için bir geri dönüş sağlayacak.” şeklinde yazdılar.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir