Kripto

Düşüşler Bitcoin City önünde engel değil!

Google News Abone Ol

Madencilik atılımları ile duymaya alışık olduğumuz bir Orta Amerika ülkesi olan El Salvador şimdi de “Bitcoin Şehri” için kolları sıvadı.  El Salvador’un devlet başkanı Nayip Bukele, twitter aracılığıyla Bitcoin şehrinin modelini yayınladı.

Kripto Paralardaki düşüş onu durdurmuyor

Bukele, ülkenin meşhur yanardağı olan Conchagua Yanardağ’ının çevresine inşa edeceği bitcoin şehrini çoktan tasarlamış durumda.Şehrin temsilen merkezine dev bir Bitcoin sembolü koymayı düşünüyorlar ve şehrin büyük bir alanının yeşilliklerden oluşması tasarlanıyor. Yuvarlak ve boş yeşillikli tasarlanan bu şehirde, yaşayanlar her türlü vergiden muaf tutulacak.

Pek nasıl finanse edilecek ?

Yaşayanlara her türlü imkanın sunulacağı öngörülen bu şehirde finans döngüsünün nasıl sağlanacağı merak konusu. Şehrin bir volkan dağının kenarına inşa edilmesinin sebebi bu olduğu düşünülüyor, volkan sayesinde hem genel enerji üretimi sağlanacak hem de bitcoin madenciliği yapılacak. Bitcoin city vergi almayacak ve sıfır emisyon üretecek diyebiliriz.

Bitcoin’i dünyada ilk tanıyan ve yasal para birimi olarak kabul eden El Salvador, projenin finanse edilmesi için de 1 milyar dolarlık devlet tahvilinin satılacağı duyurmuştu; fakat ülkede yaşayan vatandaşlar Bitcoin’e güven duymadıkları için tahviller ellerinde kalmış vaziyette.  Kripto paradaki çöküş gibi tahvillerin ellerinde kalmış olması da Bukele’yi durdurmuş gibi gözükmüyor. Bukele yazmış olduğu tweet dizisinden anlaşılacağı üzere Bitcon’in ve Bitcoin’in şehrinin önünün açık olduğunu düşünüyor.

Volkan enerjisi kullanılacak

yanardağ

El Salvador başkanı Bukele bitcoin çıktığı günden beri bitcoin ile çok ilgileniyor ve bitcoin madenciliğine başlayacağını açıklamıştı. Yanardağ’dan çıkan jeotermal enerji ile bitcoin madenciliği yapmayı kafaya koymuş olan Bukele’yi bitcoin’in sert düşüşleri durduracak gibi gözükmüyor. Bitcoin’in düşüş haberlerinin yoğunlukta olduğu bir dönemde şehrin altın ölçekli tasarısının paylaşılmış olması da birçok kişinin tepsine neden olmuş durumda lakin Bukele’nin bunları umursadığını sanmıyoruz.

Şehir’in inşası ve finans için kullanılacak devlet tahvillerinin akıbeti konusu ise henüz net değil.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir