Altcoin HaberleriEthereum HaberleriKriptoKripto HaberleriNFT Haberleri

Dünyanın en popüler NFT koleksiyonunda özgünlük için savaş kızışıyor!

Google News Abone Ol

Çarşamba günü yayınlanan bir Discord gönderisinde, popüler CryptoPunks v2‘nin ve başlangıçta CryptoPunks v1 NFT koleksiyonlarının arkasındaki varlık olan Larva Labs’ın çekirdek geliştiricisi Matt Hall, CryptoPunks V1 koleksiyonunun “hem sanat hem de CryptoPunks adının” telif hakkı ihlali iddiasıyla ilgili takip eden günlerde “uygun adımları atacağını” duyurdu. . Normalde bu, Dijital Milennium Copyright Act veya DMCA kapsamında açık artırma için içeriği barındırmaktan sorumlu platforma bir yayından kaldırma bildirimi göndermek anlamına gelir.

NEWS

2017’de Larva Labs, 10.000 öğelik sabit bir tedarik içeren CryptoPunks v1 NFT koleksiyonunu oluşturdu. Bununla birlikte, kullanıcılar kısa süre sonra projenin akıllı sözleşmesinde, Punks alıcılarının satın alma sonrası Ether (ETH)’lerini geri çekmelerini sağlayan ve hırsızlığa neden olan temel bir hata keşfetti. Larva Labs, koleksiyonun gerçek olmadığını hızla kabul etti ve ayrıca 10.000 görüntüden oluşan sabit bir tedarikle CryptoPunks v2’yi başlattı. Hareket ancak ilk 10.000 CryptoPunks V1 koleksiyonunun satılmasından sonra geldi, bu nedenle 10.000’inin gerçekliği tartışmalı olan toplam 20.000 CryptoPunks var. Bunun da ötesinde, Twitter kullanıcısı @0xStroudonian’ın iddiaya göre hem v1 hem de v2 akıllı sözleşmelerinin aynı dosyaya işaret ettikleri için iç içe geçtiğine işaret ettiği için Larva Labs v1 projesini basitçe yok edemez.

OpenSea daha önce CryptoPunks v1’in satışını yasakladığı için, kullanıcılar altta yatan istismarı düzeltmek için bunları ERC-721 jetonları olarak paketleseler de, sorun radarın altında kaldı. Ancak, sarılmış koleksiyonun LookRare’deki son listelenmesi, OpenSea’nin yasağı iptal etmesini istedi. Yayınlandığı tarihte, CryptoPunks v1 koleksiyonu OpenSea’de işlem gören toplam hacimde 12.069 ETH (34.1 milyon $) biriktirirken, CryptoPunks v2 koleksiyonu aynı platformda işlem gören toplam hacimde 819.900 ETH (2.22 milyar $) biriktirdi.

Blockchain meraklıları, v1 ve v2 CryptoPunk koleksiyonlarının özgünlük sorunları konusunda keskin bir şekilde bölünmüş durumda. Örneğin, Discord kullanıcısı Rufus Xavier#9449 şunu yazdı:

“Larva Labs, kendini toparlaman gerek. DMCA’ya başvurmak bunun yolu değil. Şimdi onu takas ettikten sonra koleksiyonuna mı yapıyorsun? Tüm alanı kötü gösteriyorsun. Dur.”

Bu arada, Discord kullanıcısı mb#1510 farklı bir bakış açısını dile getirdi:

“Sadece, onunla ilgisi olabilecek veya olmayabilecek başka bir token olduğunu bilerek birine V2 satmaya uygun olup olmayacağımı bilmiyorum.”

Telif hakkı yasasında, sahte ve seyreltilmiş ürünlerin varlığı, tüketicilerin orijinal markaya olan güvenini önemli ölçüde etkileyebilir ve değerlerinin düşmesine neden olabilir. CryptoPunks arzının 10.000 üründe “sabit” olduğu varsayıldığından, meşruiyetlerini kabul ederek koleksiyona 10.000 tane daha eklemek marka seyrelmesine yol açar ve koleksiyonun değerinde bir düşüşe yol açabilir. Bununla birlikte, bir akıllı sözleşme hatası nedeniyle bir NFT sanat koleksiyonunun bölünmesi, yeniden yüzeylenmesi ve yeniden ticarileştirilmesinin bir telif hakkı ihlali eylemi oluşturup oluşturmadığına dair yasal bir emsal yoktur.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir